Anna Wyszkoni otworzyła w Galerii Piastów wystawę zdjęć podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszkotlu. Na pierwszej z plansz dopisała markerem kilka słów o pięknej miłości, z jaką patrzą na świat chore, niepełnosprawne dzieci sportretowane przez polkowicką fotografkę Małgorzatę Stępień. “Spraw, by nie była to miłość niekochana” – apeluje wokalistka.
Anna Wyszkoni jest ambasadorką Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jaszkotlu. To niepubliczny zakład długoterminowej opieki zdrowotnej w gminie Kąty Wrocławskie. Prowadzi go Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.
- Mamy obecnie 60 podopiecznych – opowiada Karolina Mazur, menadżerka placówki. – To dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, z przeróżnymi dysfunkcjami: zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, wodogłowiem, zanikiem mięśni, zespołem FAS, itd. Staramy się zapewnić im nie tylko leczenie czy rehabilitację ale też ciepłą, rodzinna atmosferę.
- Bardzo często rodzice fotografują swoje dzieci i pokazują te zdjęcia, chwaląc się swym potomstwem – mówi Anna Zenka z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. – W Jaszkotlu jest inaczej, także dlatego, że wiele z tych dzieci w świetle prawa jest sierotami. Wystawa powstała, by pokazać, jakie są piękne, ile mają w sobie godności, dziecięcej niewinności, obarczonej chorobą i niepełnosprawnością. Pragniemy pokazać, że istnieje “Miłość Niekochana”.
Fotografka Małgorzata Stępień z radością przyjęła propozycję wzięcia udziału w tym projekcie. Spędziła wiele godzin w sali zabaw w Jaszkotlu, obserwując dzieci i robiąc im z dyskretnie zdjęcia. Większość z portretów, które złożyły się na wystawę, powstała właśnie w ten sposób.
- To był dla mnie trudny czas – opowiada. – Bo w Jaszkitlu był śmiech i radość, ale były też łzy. Spotkanie z tymi przewspaniałymi dziećmi stało się dla mnie ogromną lekcją pokory. Przychodziły, przytulały się, mówiły “Kocham cię” i bardzo trudno było mi się z nimi rozstać.
Małgorzacie Stępień faktycznie udało się pochwycić w kadry miłość. 45 fotografii z Jaszkotla można będzie przez cały Wielki Post oglądać w przejściu z Galerii Piastów do kina Helios. Taka sama wystawa jest prezentowana w lubińskiej galerii handlowej Cuprum Arena oraz na Rynku w Polkowicach. Polecamy. Można też wesprzeć Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Jaszkotlu przekazując placówce 1 procent swego podatku lub dowolny datek. Numer konta i inne szczegóły można znaleźć TUTAJ.
Wystawa, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej, zapowiada VIII Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny, który w Niedzielę Palmową przejdzie przez miasto. Każdą z ośmiu edycji marszu poprzedzała jakaś charytatywna inicjatywa. W 2009 roku była to zbiórka starych, zniszczonych różańców, które po naprawieniu rozdawano osobom potrzebującym. Rok później z zebranych po parafiach ułomków wosku wytopiono świece paschalne z symbolem nienarodzonego dziecka. W kolejnych latach domy samotnej matki obdarowano pieluchami a domy dziecka – przyborami szkolnymi. W 2013 roku rozprowadzono 2350 ręcznie robionych różańców z Betlejem. Były też koncerty jazzowe, podczas których kwestowano na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. W 2014 roku we współpracy z Papieską Fundacją na Pomoc Kościołowi w potrzebie dofinansowano budowę studni głębinowych w Nigerii oraz szkoły ojca Euzebiusza w Republice Demokratycznej Kongo. A w ubiegłym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęcało do pisania listów do prześladowanych chrześcijan. Pocztą Miłosierdzia – za pośrednictwem misjonarzy – przekazano współwyznawcom z dalekiego świata 2047 listów z 31 parafii i 8 szkół.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI