Wypadek może zdarzyć się wszędzie – na ulicy, w domu czy nawet w pracy. Często skutkuje on jedynie drobnymi zadrapaniami czy stłuczeniami, ale zdarza się, że w jego wyniku trafia się do szpitala. Koszty specjalistycznego leczenia są dosyć wysokie, dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie. Jak kwestia polisy na życie wygląda w przypadku zdarzeń, które mają miejsce w pracy?
W polisach ubezpieczeniowych zdarzenie w miejscu zatrudnienia jest określane wypadkiem przy pracy. Często jednak istnieje wiele warunków, których niespełnienie skutkuje niewypłaceniem odszkodowania. Z tego powodu przed podpisaniem umowy należy upewnić się, co dokładnie wchodzi w zakres pojęcia ,,wypadku przy pracy” stosowanego przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Wypadek przy pracy musi wystąpić w miejscu zatrudnienia lub w drodze do niego i z powrotem. Ważne jest jednak, by w przypadku zdarzenia w trakcie podróży pokonywana trasa była możliwie jak najkrótsza. Jeśli do wypadku dojdzie po pracy, ale w drodze na zakupy, a nie bezpośrednio do domu, ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania.
Definicje wypadku przy pracy są różne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe określają go jako nieszczęśliwe zdarzenie, które nastąpiło w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności zleconych przez przełożonego. Ważne, by polecenia te wchodziły w zakres stosunku pracy lub cywilnoprawnego. Oznacza to, że wypadek podczas wykonywania zadań ,,na czarno” nie jest powodem do wypłacenia odszkodowania.
Przykładowe wypadki przy pracy to:
- zranienie narzędziami,
- urazy przy przenoszeniu przedmiotów,
- wypadki z udziałem maszyn,
- złamania i zwichnięcia przy poruszaniu się,
- upadki,
- wypadki transportowe,
- uderzenia.
Jak wybrać dobrą polisę na życie?
Ze względu na rozbieżność pomiędzy definicjami wypadku przy pracy, przed zdecydowaniem się na konkretną polisę na życie należy skupić się na kilku kwestiach. Przede wszystkim, zweryfikuj zakres nieszczęśliwych zdarzeń, które obejmuje ubezpieczenie. Ważne jest również zorientowanie się w przesłankach do wypłaty odszkodowania. Niektóre ubezpieczalnie zastrzegają bowiem, że pieniądze zostaną przekazane jedynie w przypadku śmierci pracownika.
Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie należy kupować w firmie stabilnej, o ugruntowanej pozycji. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się sytuacją, w której danego towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie stać na wypłacenie należnego odszkodowania.
Ważna jest także kwestia dodatkowych warunków zawartych w umowie. Niemal wszystkie firmy zastrzegają, że pieniądze nie zostaną wypłacone w sytuacji, gdy osoba biorąca udział w zdarzeniu jest nietrzeźwa. Czasami konieczne jest natomiast wykupienie dodatkowych polis pozwalających na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku, który nie zakończył się śmiercią.
Więcej na temat szczegółów obowiązywania polisy na życie dowiesz się tutaj: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/wypadek-przy-pracy-kiedy-przyda-sie-polisa-na-zycie/139.html.