Inżynier pracujący w branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL) to zarówno osoba projektująca techniczne aspekty funkcjonowania procesów branży TSL jak i często menedżer, który posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania, psychologii, prawa gospodarczego, logistyki, transportu, spedycji, ekologii itp.
Absolwent specjalności inżynieria systemów logistycznych i transportowych posiada pogłębioną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania funkcjami logistycznymi oraz procesami logistycznymi i transportowymi w przedsiębiorstwach świadczących usługi logistyczne i transportowe, w szczególności w odniesieniu do operatorów logistycznych, firm transportowych, firm spedycyjnych, firm kurierskich.
Absolwent specjalności logistyka produkcji i dystrybucji posiada wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie szerokorozumianych technologii transportu kolejowego oraz technologii prac ładunkowych w systemach logistycznych. Posiada wiedzę z obszaru budowy pojazdów szynowych, sterowania ruchem kolejowym z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, a także modelowania procesów transportowych oraz zasad eksploatacji taboru kolejowego i infrastruktury kolejowej. Posiada umiejętności dotyczące diagnostyki technicznej obiektów i systemów transportu szynowego oraz kształtowania ochrony środowiska w transporcie szynowym.
Absolwent specjalności organizacja i zarządzanie w transporcie kolejowym jest przygotowany do pracy w:
-
przedsiębiorstwach transportu kolejowego, w działach zajmujących się szerokorozumianą logistyką organizacji przewozów i prowadzenia ruchu kolejowego,
-
przedsiębiorstwach komunikacji zbiorowej, które wykorzystują transport szynowy,
-
przedsiębiorstwach przemysłowych i dystrybucyjnych, w działach zajmujących się analizą i organizacją procesów transportowych i logistycznych realizowanych z wykorzystaniem transportu kolejowego,
-
przedsiębiorstwach zarządzających transportem kombinowanym,
-
przedsiębiorstwach konstruujących tabor kolejowy,
-
centrach logistycznych,
-
przedsiębiorstwach spedycyjnych,
-
szkołach ponadpodstawowych jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, instytucjach administracji samorządowej i państwowej (Urząd Transportu Kolejowego, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei).
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku studiów Logistyka i Transport jest przygotowany do pracy zawodowej na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych wymagających wiedzy i umiejętności interdyscyplinarnych z branży Transport-Spedycja-Logistyka. Może pracować w centrach logistycznych i wyspecjalizowanych firmach transportowych, a także w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych – w komórkach zajmujących się zaopatrzeniem, produkcją, dystrybucją oraz magazynowaniem.
Absolwent kierunku może być zatrudniony m.in. na następujących stanowiskach:
-
menedżer organizacji ruchu transportowego w firmach transportowo-spedycyjnych,
-
inżynier w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem, logistyką,
-
spedycją, produkcją,
-
spedytor w firmach spedycyjnych, transportowych oraz produkcyjnych,
-
specjalista do spraw transportu w firmach kurierskich oraz transportowo-logistycznych.
Nasze atuty
-
uczelnia ściśle współpracuje z doświadczonymi firmami z branży produkcyjnej oraz branży Transport – Spedycja – Logistyka. Współpraca pozwala na realizację praktyk, które studenci odbywają po każdym roku w wymiarze 320 godz.,
-
w programie studiów uwzględniono element kształcenia dualnego – praktyczne projekty realizowane na rzecz pracodawcy. Projekty uzupełniają praktyki i stanowią kluczowy element przygotowania do zawodu, ukończenie studiów zapewnia możliwość ubiegania się o zwolnienie z egzaminu związanego z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym,
-
studenci kierunku mogą rozwijać swoje zainteresowania w Kole Naukowym Logistyki i Transportu lub Kole Naukowym Zarządzania Jakością. Studenci mogą uczestniczyć w dodatkowych kursach, seminariach oraz wyjazdach i wycieczkach edukacyjnych.
Partnerzy
-
POL-MIEDŹ TRANS Sp. z o o.,
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.,
-
Przedsiębiorstwa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
-
regionalne zakłady produkcyjne,
-
przedsiębiorstwa świadczące usługi TSL.
Tryb studiów: stacjonarny/niestacjonarny
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 7 semestrów (3,5 lata)
Uzyskany tytuł: inżynier
Specjalności:
-
inżynieria systemów logistycznych i transportowych
-
logistyka produkcji i dystrybucji
-
organizacja i zarzadzanie w transporcie kolejowym – specjalność objęta patronatem POL-MIEDZ TRANS sp. z o o.
Źródło: PWSZ im. Witelona w Legnicy
RYC. PWSZ IM WITELONA W LEGNICY
Dobry kierunek w którym brakuje wielu specjalistów.