Legnicka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę „Polska – Walia. Więcej niż futbol”. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 września, o godz. 17.00 w Galerii Ring, Rynek 12.
Wystawa ta jest symbolicznym podsumowaniem współpracy zawodowej pomiędzy V LO w Legnicy i walijską Komisją Egzaminacyjną w zakresie sztuki i projektowania. Prezentować będzie prace artystów reprezentujących te instytucje: Stevena Knapika i Krzysztofa Makowskiego. Tytuł wystawy ma zwrócić uwagę na to, że Polacy i Walijczycy mogą spotkać się i działać nie tylko na gruncie sportowej rywalizacji (skądinąd obaj są kibicami piłki nożnej).
Steven Knapik jest artystą malarzem i grafikiem, szefuje też centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Cardiff, ponadto bardzo intensywnie prowadzi charytatywną organizację Blue Balloon, której pomoc skierowana jest do dzieci ze środowisk defaworyzowanych społecznie. Ma polskie korzenie (jego ojciec pochodzi z Bytomia) i od 2007 roku współpracuje z legnickim V LO. Natomiast Krzysztof Makowski to znany legnicki malarz. Ukończył PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, dyplom uzyskał w 1990 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i za granicą oraz w plenerach artystycznych. Od niemalże 20 lat jest również nauczycielem plastyki w V LO.
Na wystawie artyści przedstawiają swoje najnowsze prace, są to głównie pejzaże, elementy przyrody i architektury. Mają one ukazać podobieństwa formalne między pejzażem polskim i walijskim.
Wystawa dedykowana jest zmarłej w tym roku tragicznie Gabrieli Stelmach, absolwentki V LO w Legnicy i aktywnej uczestniczki projektów Galerii Sztuki.
Wystawę oglądać można do 27 września.
Urodziłem się w październiku 1955 roku w miejscowości Rhondda w południowej Walii, w Wielkiej Brytanii, z matki Walijki i ojca Polaka z Bytomia. Jestem bardzo dumny z mojego dziedzictwa. Prezentacja moich prac w Legnicy wieńczy długoletnie związki z wieloma przyjaciółmi z tego miasta.
Pierwszy tytuł naukowy uzyskałem w dziedzinie projektowania graficznego i na ponad 30 lat zostałem nauczycielem oraz kierownikiem wydziału nauczania sztuk twórczych i projektowania w Pen Y Dre High School w Merthyr Tydfil. Tytuł magistra ze specjalizacją w zakresie edukacji artystycznej pozwolił mi rozwijać mój zawód, a zarazem pasję, która znacząco zmienia życie ludzi mających możliwość nieskrępowanego wyrażania swej kreatywności. Można to osiągnąć na wiele sposobów, również przez zdobywanie kwalifikacji i certyfikatów. Mnie jako Przewodniczącemu Komisji Egzaminacyjnej WJEC w zakresie sztuki i projektowania na poziomie GCSE pozwolono przedstawić taki egzamin uczniom legnickiego V Liceum. To była pierwsza i jedyna szkoła europejska, która do niego przystąpiła, a wielu utalentowanych uczniów osiągnęło znakomity poziom. To dla mnie wielka duma i zaszczyt dzielić tę wystawę z ich nauczycielem plastyki Panem Krzysztofem Makowskim. Dlatego też poświęcamy tę wystawę pamięci Gabrieli Stelmach.
Pierwszy kontakt z Legnicą miałem w grudniu 1998 roku, gdy przywiozłem prezenty świąteczne dla dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych przy ul. Rycerskiej. Jak się okazało, nie miał to być ostatni kontakt. Prezenty te były od dzieci dla dzieci w ramach działalności prowadzonej przeze mnie organizacji charytatywnej The Blue Balloon Children’s Charity. Przez te lata wielokrotnie odwiedzaliśmy się nawzajem. Działania organizacji zostały zauważone i docenione zarówno przez Legnicę, jak i Buckingham Palace, z czego jestem dumny i za co jestem wdzięczny.
Moje prace zawsze były inspirowane poczuciem miejsca w pejzażu wypracowanym na różnych rozmiarach i różnymi środkami: malowane olejem, akwarelą czy czarno-białe obrazki rysowane cienką kreską. Efekt światła, ciepła i koloru także wpływa na moje decyzje co do techniki, która rozwijała się przez wiele lat. Głównym celem moich prac jest stworzenie obrazu obejmującego autogenny trening, jakiego nauczyłem się podczas pobytu w klinice leczenia bólu chronicznego w 1995 r. Podobają mi się efekty – mam nadzieję, że Państwu również.
Steven Knapik, MBE MA BA Hons PGATC
KRZYSZTOF MAKOWSKI – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydział Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia (1990 r.)
Od 1992 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego.
W latach 2001-2002 wiceprezes Stowarzyszenia Wolnej Sztuki rejonu legnicko-głogowskiego.
Od 1996 r. pracuje w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Heweliusza w Legnicy jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w klasach autorskich z edukacją plastyczną. Uczestnik wystaw: “Dialog”, Wuppertal, 2007; Art Silesia Presents, Florencja, Dicomano, 2008 r., “Tolerancja”, Kraków, 2012 r. oraz wystaw środowiskowych Poznania i Legnicy (m.in Przegląd Plastyki Zagłębia Miedziowego).
Od 2007 r., po nawiązaniu współpracy V LO z Centralną Komisją Egzaminacyjną w Cardiff (Wielka Brytania), GCSE (GENERAL CERTIFICATE OF SECONDARY EDUCATION) organizuje egzaminy dla uczniów i absolwentów VLO w Legnicy, dzięki którym mogą uzyskać Międzynarodowe Certyfikaty ze Sztuki i Projektowania.
W tym czasie rozwinęły się kontakty Krzysztofa makowskiego ze Stevenem Knapikiem – szefem GCSE.
Grunt edukacji artystycznej przeniósł się też na relacje między dwoma artystami – Steven Knapik jest absolwentem brytyjskiej uczelni artystycznej. Sztuka stała się uniwersalnym językiem między dwoma artystami z różnych stron Europy.
Malarstwo i rysunek to główne dyscypliny, którymi zajmują się Ci twórcy, a w obrazach ich dominują pejzaż, elementy przyrody i architektury. Pejzaż polski i walijski różnią się od siebie, ale mają też wiele podobieństw formalnych, co łatwo dostrzec na tej wystawie.
“Myślę, że niebawem pejzaż walijski może stać się tematem moich obrazów, Steven natomiast już od lat wraca do swoich polskich korzeni i doskonale może zinterpretować naszą polską rzeczywistość. Jesteśmy dość kompromisowi, dzięki czemu nie było żadnych problemów ze zorganizowaniem wspólnej wystawy. Tytuł wystawy zaproponował Steven, myślę, że jest trafny, bo zwraca uwagę na to, że można spotkać się nie tylko na gruncie sportowej rywalizacji. Cieszę się, że taką pierwszą wystawę w duecie tworzę właśnie ze Stevenem, człowiekiem, któremu tak bliska jest pasja tworzenia i doświadczenia pedagogiczne, które pozwalają odkrywać pokłady energii twórczej wśród młodych ludzi, budując swój potencjał właśnie przez edukację artystyczną. To też bardzo ważny aspekt naszej pracy twórczej.
Większość rysunków z wystawy powstała podczas plenerów plastycznych, które rokrocznie organizuję dla młodzieży z V LO”
Krzysztof Makowski
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy