Jak przed rokiem, Kampania Przeciw Homofobii w ostatni piątek października organizuje w szkołach ogólnopolską akcję wspierającą osoby LGBTQI. Jej celem jest promowanie wśród młodzieży postaw opartych na tolerancji i akceptacji dla odmienności seksualnej. Tęczowemu Piątkowi ostro sprzeciwa się Kościół w oświadczeniu podpisanym przez legnickiego biskupa.
Kampania Przeciw Homofobii zachęca, aby w piątek powiesić w szkołach plakat akcji, wpiąć w ubranie tęczową przypinkę, zamanifestować wsparcie dla osób homoseksualnych odpowiednią nakładką na Facebooku albo na przykład zorganizować w swoim środowisku spotkanie służące samopomocy dla chłopców i dziewcząt LGBTQI. Nauczyciele, jeśli chcą, mogą poświęcić lekcję wychowawczą zagadnieniom różnorodności i tolerancji albo wpleść treści o osobach LGBTQI w tematykę dowolnego przedmiotu. Dyrektorzy szkół mogli zorganizować Dzień Różnorodności lub warsztaty równościowe dla wszystkich chętnych uczniów i uczennic. Kampania Przeciw Homofobii chce, aby poprzez takie działania szkoły pokazały, że uczniowie i uczennice o innej orientacji seksualnej mogą czuć się w nich bezpiecznie: nikt ich nie będzie wytykał palcami, wyzywał od zboczeńców ani dręczył.
Dla olskiego Kościoła to wszystko działania godzące w konstytcyjne prawo rodziców do decydowania, jakie treści wychowawcze szkoła przekazuje ich dzieciom. Biskup Marek Mendyk z Legnicy jako przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przed Tęczowym Piątkiem wystosował oświadczenie: “Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.” Biskup daje do zrozumienia, że aktywistom Kampanii Przeciw Homofobii nie wolno prowadzić w szkole żadnej działalności bez zgody dyrektora poprzedzonej pozytywną opinią rady szkoły i rady rodziców. Po drugie – jak pisze – przekazywane uczniom treści “muszą być (…) zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym.”. Komisja Wychowania Katolickiego KEP sugeruje, że akcja Kampanii Przeciwko Homofobii wynika z “koniunktur politycznych i ideologicznych”.
W pochodzącej sprzed trzech lat adhortacji posynodalnej “Amoris Laetitia” papież Franciszek pisał m.in.: “Kościół przyswaja sobie postawę Pana Jezusa, który w bezgranicznej miłości ofiarował samego siebie każdemu człowiekowi bez wyjątku. Wraz z Ojcami synodalnymi zwróciłem uwagę na sytuację rodzin, które przeżywają doświadczenie posiadania w swoim gronie osoby o skłonności homoseksualnej – doświadczenie niełatwe ani dla rodziców, ani dla dzieci. Dlatego chcemy przede wszystkim potwierdzić, że każda osoba, niezależnie od swojej skłonności seksualnej, musi być szanowana w swej godności i przyjęta z szacunkiem, z troską, by uniknąć «jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji»”, a zwłaszcza wszelkich form agresji i przemocy. W odniesieniu do rodzin, należy natomiast zapewnić im pełne szacunku towarzyszenie, aby osoby o skłonności homoseksualnej miały konieczną pomoc w zrozumieniu i pełnej realizacji woli Bożej w ich życiu.”
Nie wiadomo, która z legnickich szkół dołaczy do akcji Kampanii Przeciwko Homofobii, bo w tym roku organizatorzy zrezygnowali z rejestracji zgłoszeń. W ubiegłym roku żadna nie odważyła się na Tęczowy Piątek.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI