Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia biologiczne, fizyczne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Po ustąpieniu powodzi powiatowe stacje sanitarno-epidemioogiczne zbadały próbki wody z wodociągów na terenie powiatów złotoryjskiego i legnickiego. Niestety, w niektórych miejscowościach z kranów płynie woda, która stwarza zagrożenie dla zdrowia, dlatego całkowicie zakazano lub ograniczono jej przydatność do spożycia. Szczegóły poniżej.
Mieszkańcy Legnicy mogą pić swoją kranówkę bez obaw. Aktualne badania nie wykazały żadnych przekroczeń parametrów fizyko-chemicznych ani wzrostu bakterii grupy coli i E. coli czy enterokoków. Woda z ujęć Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nadaje się do spożycia.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy wydała komunikat warunkowo dopuszczający do spożycia po przegotowaniu wodę z wodociągu sieciowego w Krotoszycach, z którego korzystają mieszkańcy wsi Dunino, Krotoszyce, Winnica, Krajów, Wilczyce, Szymanowice.
Sanepid stwierdził zanieczyszczenia mikrobiologiczne w wodzie z wodociągu sieciowego w Złotoryi, zaopatrującego mieszkańców Złotoryi, Jerzmanic Zdroju, Sępowa i Nowej Ziemi oraz złotoryjską podstrefę Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przed spożyciem należy ją gotować przez co najmniej 2 minuty. To samo dotyczy wody z wodociągu z w Świerzawie, zaopatrującego mieszkańców miejscowości Świerzawa, Stara Kraśnica oraz Dobków.
Również zarządca wodociągu sieciowego zaopatrującego w wodę mieszkańców miasta i gminy Świerzawa prewencyjnie zaleca spożywanie wody po jej wcześniejszym przegotowaniu.
Bez przegotowania wodę z powyższych wodociągów można stosować tylko do spłukiwania toalet czy prac porządkowych (np. prania, mycia podłóg, itp.).
Dla kilku miejscowości powiatu złotoryjskiego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Złotoryi po przejściu powodzi wydała komunikat zakazujący używania wody z kranu do celów spożywczych, w tym picia, gotowania potraw, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw. Ze względu na zanieczyszczenia dostarczana im wodociągiem woda nie nadaje się też mycia naczyń, mycia zębów, kąpieli. Wolno jej używać wyłącznie do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet oraz prac porządkowych (np. mycie podłóg).
Zakaz dotyczy:
- wodociągu sieciowego Wojcieszów II (zaopatrującego w wodę mieszkańców ulic: Chrobrego numery od 147 do 257, 138 do 206A, Nadrzecznej 5, Gminnej, Mostowej, Kolejowej, Sadowej, Targowej, Silesia 1, 2, 2a, 2d, 3 w Wojcieszowie):
- wodociągu sieciowego Wojcieszów I (zaopatrującego w wodę mieszkańców ulic: Chrobrego 1 do 145, 2 do 132a, Kresowej, Miedzianej, Jasnej, Skalnej, Dworcowej, Górniczej 1 do 25 bez nr 10,12,14, Kochanowskiego, Słowackiego, Żeromskiego, Kościelnej, Słonecznej, Kwiatowej, Hutniczej, Nadrzecznej 1, Robotniczej, Silesia 4,5,6,7,8,9, Pocztowej , Wapiennej);
- wodociągu sieciowego w Lubiechowej (zaopatrującego w wodę mieszkańców Lubiechowej);
- wodociągu Krzeniów ul. Złotoryjska 6 (studnia), zaopatrującego w wodę mieszkańców budynku nr 6 i 7 przy ul. Złotoryjskiej w Krzeniowie;
- wodociągu Sokołowiec 113 (zaopatrującego w wodę Gospodarstwo Agroturystyczne „Agat” w Sokołowcu 113);
- wodociągu Sokołowiec 65 (zaopatrującego sklep spożywczy-przemysłowy w Sokołowcu 65).
- z wodociągu sieciowego w Wilkowie, zaopatrującego w wodę mieszkańców Wilkowa, Wilkowa- Osiedla, Leszczyny, Rokitnicy, Rzymówki, Kozowa, Prusic, Wysocka, Łaźnik, Kopacza oraz zakłady pracy zlokalizowane na terenie „Lena” Wilków.
- z wodociągu sieciowego w Rzeszówku, zaopatrującego w wodę mieszkańców Rzeszówka.