Wczoraj legniccy policjanci odebrali kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści dzwoniąc do seniorów podawali się za funkcjonariuszy lub za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. Niestety jedna z tych kilku osób dała się nabrać. 83-letnia kobieta przekazała „kurierowi” 15 tysięcy złotych. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.
Jak ustalili policjanci wczoraj około godziny 12.00-13.00 do 83-letniej mieszkanki Legnicy zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji i poinformował ją, że jej córka miała spowodowała wypadek, a poszkodowana w wyniku tego zdarzenia kobieta znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu. Mężczyzna podający się za policjanta dodał, że istnieje możliwość załagodzenia sprawy i „dogadania” się z mężem poszkodowanej w wypadku poprzez przekazanie 50 tys zł, żeby mieć mniejszy wyrok, a nawet możliwość zakończenia sprawy. W tej rozmowie mężczyzna zaznaczył, że jest to uzależnione od jak najszybszego przekazania wskazanej kwoty, po czym przekazał tel kobiecie, która miała być jej córką. Kobieta płaczącym głosem potwierdziła okoliczności podane przez rzekomego policjanta i prosiła o pomoc. 81-latka oświadczyła, że ma tylko 15 tys złotych. Telefon ponownie przejął mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji i zgodził się na podaną kwotę instruując starszą kobietę, żeby nie odkładała słuchawki telefonu i oczekiwała na przyjazd pod jej dom wysłanego przez niego kuriera. Pod wskazany adres po kilku minutach przybył mężczyzna i odebrał pieniądze w kwocie 15 tys złotych, po czym oddalił się. 81- latka wraz z mężem przyjechała do legnickiej komendy, żeby dowiedzieć się co z jej córką, czy jest zatrzymana. Funkcjonariusze dopiero podczas rozmowy z małżeństwem uświadomili ich, że padli ofiarą oszustów. Na szczęście pozostałe starsze osoby, które tego dnia otrzymały podobny telefon nie dały się oszukać.
Legnicka Policja apeluje i radzi:
Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy za spowodowanie wypadku, aby unikać więzienia. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
*Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
*Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
*Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
*W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
mł. asp. Jagoda Ekiert/ Policja Legnica
FOT. PIXABAY.COM