Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Władza i namiętność”. Koncert u ewangelików

Przez   /   06/09/2022  /   No Comments

W ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans 10 września w kościele ewangelickim Marii Panny w Legnicy będzie można wysłuchać koncertu “Władza i namiętność”. Początek o godz. 19.00.

Wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją maestra Andrzeja Kosendiaka. Zabrzmi oratorium San Giovanni Battista autorstwa barokowego włoskiego kompozytora Alessandra Stradelli. To efektowne dzieło oparte na biblijnej historii wyszło spod pióra artysty, którego żywot był równie dramatyczny, co wydarzenia opowiedziane w jego dziele.

Stradella był jednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów. Największy rozgłos zyskały jego dzieła wokalno-instrumentalne: opery, oratoria i kantaty. Wielki talent szedł u niego w parze z upodobaniem do hulaszczego życia i wdawania się w liczne romanse. Kiedy uwiódł faworytę jednego ze swoich pracodawców, musiał uciekać z Wenecji do Turynu, a zdradzony szlachcic wynajął płatnych morderców, aby rozprawili się z artystą. Stradella cudem przeżył, a ponieważ udział zleceniodawcy w tym przedsięwzięciu wyszedł na jaw, doszło do ogromnego skandalu. Artysta zbiegł do Genui, gdzie wdał się w następny romans. Tym razem jednak miał mniej szczęścia i został zasztyletowany na Piazza Banchi w lutym 1682 roku. Miał zaledwie czterdzieści trzy lata.

Oratorium San Giovanni Battista wystawiono po raz pierwszy w Rzymie w 1675 roku. Jednak także tam Stradella nie miał szczęścia – słynął z rozwiązłego stylu życia, a kolejne romanse połączone z defraudowaniem kościelnych pieniędzy spowodowały, że zmuszono go do opuszczenia Wiecznego Miasta. Jego bogata w emocje, barwna muzyka pełna śpiewnych melodii cieszyła się wielką popularnością, którą przyćmili dopiero kompozytorzy włoscy tworzący w następnym stuleciu, tacy jak Vivaldi czy Corelli. Historia Jana Chrzciciela, który na skutek spisku żony Heroda, Herodiady, zostaje skazany na ścięcie, jest przypowieścią o władzy. To dramatyczne dzieło przez wiele lat niesłusznie pozostawało w zapomnieniu. Jednak miewało także spektakularne powroty na estrady. Należy do nich wykonanie w Perugii w 1949 roku, podczas którego rolę Salome wykonała sama Maria Callas.

Program:

  • Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

Wykonawcy:

  • Andrzej Kosendiak – dyrygent
  • Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor)
  • Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran)
  • Tomáš Král – Erode (baryton)
  • Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)
  • Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)
  • Aldona Bartnik (sopran), Aleksandra Turalska (sopran), Radosław Pachołek (kontratenor), Maciej Gocman (tenor), Volodymyr Andruschak (bas-baryton) – Discepoli
  • Wrocław Baroque Ensemble

Bilety: 15 zł (ulgowy) 25 zł (normalny) dostępne online: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9564 oraz stacjonarnie: bezpośrednio przed koncertem. Bilety nie są dostępne w Galerii Satyrykon.

Źródło: Legnickie Cerntrum Kultury

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 857 dni temu dnia 06/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 7, 2022 @ 8:30 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →