Miasto Chojnów oraz gminy Chojnów i Zagrodno dołączyły do obszaru objętego ograniczeniami ze względu na zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF). Strefę czerwoną – objętą najdalej idącymi restrykcjami – rozszerzono na część gminy Przemków w powiecie polkowickim.
Tzw strefa niebieska oznacza obszar podwyższonego ryzyka, w którym jednak nie występują przypadki ani ogniska ASF. Hodowców trzody chlewnej zobowiązano do utrzymywania świń w odrębnych zamkniętych pomieszczeniach, aby wykluczyć ich kontakt z innymi zwierzętami. Powiatowi lekarze weterynarii zobowiązali ich m.in. do wyłożenia w gospodarstwach mat dezynfekcyjnych. Aktualnie poza miastem Chojnów oraz gminami Chojnów i Zagrodno w strefie niebieskiej znajdują się w m.in. miasto i gmina Bolesławiec, gmina Warta Bolesławiecka, gmina Chocianów, Lubin, gmina wiejska Lubin, gmina Ścinawa.
Strefa niebieska tworzy zewnętrzny pierścień wokół miejsc, gdzie wirus ASF (u dzików albo u trzody chlewnej) już został wykryty. Sąsiaduje ze strefą różową. Aktualnie znajdują się w niej m.in. gminy Gromadka, Polkowice, Rudna, Grębocice.
Do strefy czerwonej, wyznaczanej w promieniu co najmniej 3 kilometrów od ognisk choroby, zaliczane są m.in. Głogów, gminy Radwanice, Jerzmanowa, Gaworzyce, Żukowice oraz część gminy Przemków.
Aktualna mapa z nanisionymi granicami poszczególnych stref i informacjami o przypadkach choroby jest TUTAJ
ASF to nieuleczalna choroba zakaźna atakująca dziki i trzodę chlewną. Stanowi ogromne zagrożenie dla hodowców świń, bo nawet jeden przypadek na fermie oznacza konieczność likwidacji całej hodowli. Od końca 2019 roku w Lubuskiem, Wielkopolsce i na północnych krańcach Dolnego Śląska znaleziono już tysiące padłych dzików z ASF. Zarażone sztuki trafiają się też wśród dzików masowo zabijanych przez myśliwych w ramach kolejnych odstrzałów sanitarnych zarządzanych przez wojewodów.
FOT. PIXABAY.COM