AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

„Wierna wataha” na pierwszy weekend maja

Przez   /   30/04/2018  /   No Comments

Maj na legnickiej scenie teatralnej rozpocznie z przytupem najnowszy dramat legnickich aktorów, reżyserów i dramatopisarzy, duetu Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK). To tegoroczna konkursowa wizytówka legnickiego teatru z szansami na nagrody w dwóch prestiżowych rywalizacjach artystycznych. „Wierna wataha” na Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (5 i 6 maja) o godz. 19.00.

Już 20 maja, podczas gali finałowej 13 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, poznamy laureata tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Opublikowany w styczniowym numerze Dialogu poetycki i wielce melodyjny tekst „Wiernej watahy” duetu PiK jest finalistą konkursu (ma czterech konkurentów). Są zatem wielkie szanse na główną nagrodę (50 tys. zł) w tej rywalizacji! Tym samym PiK może powtórzyć sukces koleżanki z legnickiego zespołu Magdaleny Drab, bowiem jej tekst „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” to laureat ubiegłorocznej edycji GND. To jednak nie wszystko. „Wierna wataha” ma także szanse w innej artystycznej rywalizacji za sprawą 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (zgodnie z regulaminem do 10 maja powinniśmy poznać tegorocznych finalistów konkursu).

„Wierna wataha” to sceniczna opowieść z pogranicza jawy i sennego koszmaru z motywem konfliktu w jaki popada jednostka w konfrontacji ze zbiorowością, gdy wyłamuje się z ustalonych przez nią praw, reguł i hierarchii. W małym miasteczku dwie rodziny od pokoleń oddają swoich synów na służbę Kościołowi żyjąc w przekonaniu, że właśnie ten rytuał chroni lokalną społeczność od wojen, zarazy i innych nieszczęść. Przychodzi jednak pokolenie, w którym rodzą się wyłącznie córki, a dojrzewająca dziewczynka wyznaczona na świętą nie ma ochoty, by składano ją w zakonnej ofierze. Wątpliwości ma także ojciec dziewczynki. Jednak matka ze wściekłą determinacją staje w obronie dotychczasowego porządku.

W poetyckim klimacie mrocznej baśni, w stylizacji nawiązującej do antycznej tragedii, w efektownej oprawie graficznej i dźwiękowej, legniccy twórcy zrealizowali pełen emocji spektakl opowiadający o dramatycznie wysokiej cenie buntu przeciw społecznie uświęconym regułom, których źródłem jest wiara zredukowana do obrządku i tradycji. W efekcie staniemy się świadkami przemocy wymuszającej zachowanie status quo ludzkiego stada.

 

Jolanta Kowalska, Dialog: Fatum, jakie ciąży nad losem bohaterów, jest uderzająco zmysłowe: miewa kolor krwi, wilgotną miąższość ziemi lub odór gnojówki. Każdy szczegół może stać się znakiem, posłańcem złej nowiny, zwiastunem tego, co nieuchronne. W tak skondensowanej wizji rzeczywistości szczególnie wyraziście rysują się linie konfliktów pomiędzy jednostką i gromadą.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Szamaństwo. Akustyczno-wizualna psychodelia. A im bliżej finału, tym mroczniej, aż po oniryczne sceny, w których ludzie przemieniają się w zwierzęta, zwierzęta w ludzi, a woda miesza się z krwią.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was: Wartością tej inscenizacji jest prostota. I to właśnie ona nie pozwala uznać tego spektaklu tylko za dobry. W prostocie tej zawiera się cała magiczność przedstawienia. Czyni go niezwykle szczerym i prawdziwym.

Kamila Łapicka, zteatru.pl: Oryginalny dramat, zespołowy spektakl, śpiew na głosy, unifikacja strojów (brawo dla debiutującej w teatrze Natalii Rejszel!). Na scenie drewno, żelazo, woda. Prostota i jednocześnie najwyższy diapazon emocji. “Wierna wataha” to moim zdaniem jedna z najciekawszych premier polskiej dramaturgii współczesnej w tym sezonie.

“Wierna wataha” jest szóstym autorskim spektaklem w dorobku duetu PiK i czwartym zrealizowanym na macierzystej scenie, na której legniccy twórcy zadebiutowali w 2008 roku dramatem “Sami”. Dorobek ten wzbogaciły dwa kolejne przedstawienia wyprodukowane w Legnicy: “Pracapospolita, czyli tacy sami” (2010) oraz „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” (2013). Kolejne dramaty PiK zrealizowane zostały na scenie Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze: „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna” (2015) oraz „Czasami księżyc świeci od spodu” (2016).

Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak „Wierna wataha” w autorskiej reżyserii. Spektakle na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w sobotę i niedzielę (5 i 6 maja) o godz. 19.00. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl.

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

 

UWAGA, ROZDAJEMY BILETY!

Dzięki Teatrowi Modrzejewskiej w Legnicy możemy Państwa obdarować dwoma dwuosobowymi zaproszeniami na “Wierną watahę” – jednym na sobotę, jednym na niedzielę. Proszę pisać: mejle zatytułowane “Wierna wataha 5 maja” lub “Wierna wataha 6 maja” na adres konkursy@24legnica.pl , w treści podając  swoje imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego. Oddzwonimy w piątek.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2392 dni temu dnia 30/04/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 30, 2018 @ 1:08 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sjaella

Legnica Cantat ma ciąg dalszy… w Poznaniu

Read More →