Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Wielki sezon podróży Teatru Modrzejewskiej

Przez   /   24/10/2019  /   No Comments

Tylko od połowy września do końca bieżącego roku legnicki teatr 24.razy grać będzie na wyjazdach. Podczas podróży po Polsce i Gruzji wystawi w tym czasie siedem swoich produkcji. Po raz siódmy uczestniczyć będzie także w objazdowym programie Teatr Polska, w którym sześciokrotnie wystawi „Wyzwolenia” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka.

- Nigdy jeszcze nie jeździliśmy z takim natężeniem, mimo że programowo jesteśmy teatrem wędrownym. To dla nas bardzo ważne. Jednocześnie świadczy o marce, którą sobie wyrobiliśmy u tych, którzy nas zapraszają – zauważył szef legnickiego teatru Jacek Głomb podczas czwartkowej (24 października) konferencji prasowej.

Po raz siódmy legnicki zespół uczestniczyć będzie w objeździe w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Teatr Polska. W ubiegłych latach prezentował podczas tych podróży spektakle: „Szaweł” (2009), „Otello” (2010), „Zrozumieć H.” (2013), „Ożenek” (2014), „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł” (2016) i „Zabijanie Gomułki” (2017), które wystawiono w 24 miejscowościach pozbawionych stałej sceny teatralnej.

W bieżącej, jedenastej edycji tej wędrownej inicjatywy zaprezentuje „Wyzwolenia” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka kolejno w: Złotoryi (29 października), Brzegu Dolnym (30 października), Jarocinie (5 listopada), Koninie (6 listopada), Chojnowie (26 listopada) oraz Żarach (27 listopada). Po każdym z przedstawień publiczność będzie miała okazję do spotkania z twórcami tej sztuki, które poprowadzi aktor Robert Gulaczyk. Ten sam spektakl zaprezentowany zostanie także 27 października w Warszawie na Festiwalu „Nówka Sztuka”.

- Wędrówki w programie Teatr Polska to okazja dotarcia do zupełnie innej widowni, która na nas czeka i reaguje bardzo emocjonalnie. Wchodzimy w przestrzeń prowincji opanowaną przez propozycje komercyjne, czasami przez teatralną chałturę. Ambitnych propozycji, które mają tam swoją publiczność, nadal jest w tych miejscach zbyt mało – zauważył Jacek Głomb.

W okresie od połowy września do końca roku teatr grał i będzie jeszcze grał wyjazdowo 24.razy. Wystawił lub przedstawi: „Czas terroru” Lecha Raczaka, legnicko-batumską „Klasyczną koprodukcję” Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba (Batumi, Kutaisi, Tbilisi), „Wyzwolenia” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka, „Wierną watahę” duetu Paweł Wolak – Katarzyna Dworak-Wolak, „Polowanie na Snarka” wg poetów angielskich w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki (trzy ostatnie tytuły w ramach programu Modrzejewska w Polkowicach) oraz „Biesy” w adaptacji Roberta Urbańskiego, oba te przedstawienia w reżyserii Jacka Głomba.

Polsko-gruzińska „Klasyczna koprodukcja” z udziałem aktorów z Legnicy i Batumi, po polskiej premierze na legnickiej Scenie Gadzickiego (9 listopada), także wyruszy w objazd. Wystawiona zostanie we Wrocławiu (13 listopada), w Dzierżoniowie (14 listopada) oraz w Gorzowie Wielkopolskim (16 listopada, w ramach Gorzowskich Spotkań Teatralnych).

W grudniu legnicki zespół teatralny ponownie wyruszy do Gruzji, by uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Batumi. Legniczanie wystawią tam „Biesy” (12 grudnia) oraz „Wierną watahę” (15 grudnia).

Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. MARIOLA HOTIUK

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1850 dni temu dnia 24/10/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 24, 2019 @ 1:22 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sjaella

Legnica Cantat ma ciąg dalszy… w Poznaniu

Read More →