Niesłabnące zainteresowanie korzystaniem z dobrodziejstw darmowej energii słonecznej oraz coraz więcej pojazdów zasilanych energią elektryczną na polskich i zagranicznych drogach, przyczyniły się do stworzenia rozwiązania, które łączy te dwa rozwiązania. Wiaty fotowoltaiczne, o których tu mowa, to idealna opcja dla osób podróżujących na co dzień z użyciem pojazdów elektrycznych, jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Sprawdź, co zyskasz, decydując się na budowę wiaty fotowoltaicznej!
Wiata fotowoltaiczna – alternatywa dla instalacji naziemnej i dachowej
Klasyczne miejsca lokowanie instalacji fotowoltaicznych to dachy budynków oraz grunty, na których stawiane są farmy fotowoltaiczne – z takimi właśnie rozwiązaniami najczęściej kojarzone są panele fotowoltaiczne. Nowoczesne rozwiązanie technologiczne i architektoniczne, jakie znajdziesz na www.esoleo.pl – umożliwiają jednak skorzystanie z trzeciej drogi, która pozwoli na skorzystanie z energii słonecznej. Tym rozwiązaniem są wiaty fotowoltaiczne i carporty, czyli specjalne konstrukcje, które jednocześnie stanowią ochronę pojazdu przed opadami atmosferycznymi i działaniem promieniowania słonecznego, a z drugiej strony korzystają z możliwości, jakie daje Fotowoltaika Esoleo. Dzięki produkcji energii elektrycznej, którą można dowolnie spożytkować, obniżają one skutecznie rachunki za prąd i ogrzewanie (przy korzystaniu z pomp ciepła czy kotłów zasilanych energią elektryczną).
Carport – zaawansowane rozwiązanie dla właścicieli pojazdów elektrycznych
Carport jest specyficzną i bardzo zbliżoną do wiaty fotowoltaicznej konstrukcją. Carporty – oprócz rozwiązania prezentowanego przez wiaty fotowoltaiczne (konstrukcję pokrycia dachowego z wysokiej jakości ogniw fotowoltaicznych) – posiadają również dedykowane ogniwom stosowanym w pojazdach elektrycznych ładowarki. Parkując swój pojazd możesz od razu podłączyć go do ładowania na swojej posesji, by cieszyć się naładowanym darmową energią słoneczną pojazdem. Carport umożliwia zaparkowanie nie tylko auta elektrycznego. Z powodzeniem naładujesz z jego pomocą rowery, hulajnogi czy skutery elektryczne.
Wiata fotowoltaiczne – rozwiązanie dla gospodarstw domowych i firm
Zarówno wiaty fotowoltaiczne, jak i carporty idealnie sprawdzą się we wszystkich obiektach, w których poszycie dachowe uniemożliwia zainstalowanie dachowej instalacji fotowoltaicznej, lub w których powierzchnia gruntu niemożliwa jest do zabudowania. Mowa jest tu przede wszystkim o niewielkich działkach, na których konieczne jest parkowanie pojazdów, np. firmowej floty. Inwestując w wiaty fotowoltaiczne lub – w przypadku posiadania pojazdów elektrycznych – carportów – możliwe jest jednoczesne:
- zapewnienie pojazdom osłoniętych miejsc parkingowych,
- zapewnienie możliwość wykonywania prac konserwacyjnych przy pojazdach w miejscu osłoniętym,
- zmniejszenie rachunków za energię elektryczną – dzięki darmowej produkcji energii,
- bezkosztowe ładowanie pojazdów z użyciem energii wytworzonej z promieniowania słonecznego.
Carport – o czym należy wiedzieć?
Decydując się na instalację wiaty fotowoltaicznej lub carportu musimy określić nasze potrzeby i możliwości. Warto jest skorzystać w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów – pod uwagę wziąć bowiem należy nie tylko zapotrzebowanie Klienta, ale również kwestie prawne, regulujące warunki zabudowy nieruchomości, w tym budowy wiaty fotowoltaicznej. Dobierając carport niezwykle ważnym jest również wykonanie odpowiedniego, profesjonalnego projektu, uwzględniającego dostępną powierzchnię zabudowy, parametry pojazdów, jakie mają z niej korzystać oraz systemy zabezpieczeń konstrukcji i instalacji fotowoltaicznej.
Magazyn energii – dodaj mocy carportowi
Większość użytkowników pojazdów korzysta z nich w ciągu dnia – podczas największej produktywności paneli fotowoltaicznych. Dlatego też zalecane jest, by podczas wznoszenia carportu doposażać go w magazyny energii, umożliwiające wykorzystanie zgromadzonej w ciągu dnia ilości energii elektrycznej do wieczornego i nocnego ładowania pojazdu – kiedy to efektywność wytwarzania prądu przez ogniwa fotowoltaiczne jest zdecydowanie mniejsza.