Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza dzieci i młodzież na wakacyjne warsztaty. Czym się różnią od zwykłego i grzecznego zwiedzania? Tu wszystko jest możliwe.
Podczas zajęć wspólnie poszukamy zwierząt i dowiemy się, co one robią w Muzeum. Później uczestnicy pomalują kamienie w animalistyczne, czyli zwierzęce, wzory. Poznają też legnickie zabytki, które staną się tematem wakacyjnego malowania toreb.
Warsztaty będą trwały jednorazowo ok. 90 minut. Ich miejscem będzie gmach główny Muzeum (wejście od ul. św. Jana), a bilet kosztuje – 6 zł.
Obowiązują zalecenia sanitarne i wcześniejsze zapisy. Trzeba zadzwonić do działu naukowo-oświatowego, tel. 76 862 49 49.
Muzealne Zoo. Gdzie się schowały zwierzęta? Zajęcia muzealno-warsztatowe (malowanie kamieni)
Zwierzaki często są pospolite, a jednak znalazły się wśród muzealnych eksponatów. Inspiracją stały się artystyczne wizerunki zwierząt, ich obecność w przestrzeni miejskiej i relacje z człowiekiem. Na prezentowanych obiektach uczestnicy odszukają zwierzęta, do których ich doprowadzą zagadkowe drogi. Zobaczą, jak przedstawiali je dawni i współcześni rzemieślnicy oraz artyści.
Poszukiwania fauny w sztuce i rzemiośle stanowią dobry pretekst zarówno do opowiedzenia o miedzi, jak i o obecnej sytuacji zwierząt. Zastanowimy się, gdzie dziś jest dla nich miejsce, które gatunki mieszkają w naszych miastach i domach, a które są prezentowane na muzealnych ekspozycjach.
W części warsztatowej dzieci, malując kamienie, stworzą na nich postaci zwierząt, które następnie mogą stać się ozdobami np. biurek.
Sty-LOVE torby. Takie miejsca to tylko w Legnicy. (Zajęcia muzealno-warsztatowe (malowanie zabytków na materiałowych workach).
Worki szkolne – wygodne i przydatne, każdy je zna, każdy je miał. Podczas wakacji mogą nam służyć jako podręczne torby, ale i znak rozpoznawczy. Noszone na plecach bądź ramieniu i ozdobione charakterystycznym obiektem (zabytkiem, pomnikiem, budynkiem), pozwolą szybko rozpoznać uczestników naszych zajęć.
Planujecie wycieczkę podczas wakacji? Stwórzcie zatem własną grafikę w legnickim klimacie i nadajcie swojemu workowi oryginalny styl. Uczestnicy warsztatów, używając farb, mazaków do tkanin oraz inspirując się przygotowanymi materiałami graficznymi i zdjęciowymi o Legnicy, stworzą własną, niepowtarzalną torbę z wakacyjnym logo miasta.
Zajęcia będą inspiracją do przedstawienia obiektów, które nieodłącznie kojarzą się z Legnicą i stanowią o jej wyjątkowości. Pozwolą przybliżyć jej historię, zapoznać się ze sztuką, kulturą i architekturą naszego miasta.
Miasto w kawałkach. Sentymentalny przewodnik po Legnicy. (Warsztaty kolażu).
Jak zmieniała się Legnica w ciągu lat? Czy nasze miasto znacznie różni się od tego sprzed dekad? Które zabytki oszczędził czas i wciąż możemy podziwiać je na żywo? Jak powstaje miasto?
Podczas warsztatów wyruszymy w niezwykłą podróż w czasie. Stworzymy mapę wspomnień Legnicy, nieco różniącą się od mapy geograficznej, znanej ze szkoły. Mimo to pozwoli ona bez trudu odnaleźć się w Legnicy, ale i odkryć ją na nowo.
Całość zostanie uzupełniona o współczesne kadry, dzięki którym przywrócimy życie zastygłym w czasie widokom miasta na dawnych pocztówkach. Umieszczając na kolażu zdjęcia naszych babć, mam, dziadków i ojców znajdziemy miejsca bliskie naszym rodzinom i stworzymy wspólną legnicką opowieść.
Ponadto dzięki warsztatom dowiemy się, czym jest kolaż, skąd pochodzi, poznamy artystów, którzy się nim posługiwali. Sprawdzimy też, jak w tej technice prezentują się legnickie zabytki wtopione w nowoczesną przestrzeń miasta i w otoczeniu przedmiotów, których zdjęcia akurat wpadną nam w dłonie. Stworzymy wspólną legnicką kompozycję.
Potrzebne nam będą przyniesione skserowane bądź wydrukowane na zwykłym papierze zdjęcia osób bliskich i kolorowe gazety.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY