Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

100 km singletreków po Wygasłych Wulkanach!

Przez   /   10/06/2015  /   No Comments

Urzędnicy złotoryjskiego ratusza, wspólnie z Nadleśnictwem Złotoryja, pracują nad koncepcją budowy na terenie powiatu złotoryjskiego tzw. singletreków – leśnych ścieżek rowerowych bardzo atrakcyjnych dla rowerzystów. W najbliższych tygodniach magistrat chce złożyć wniosek o dofinansowanie projektu.

Inicjatorem budowy singletreków jest nadleśnictwo. Kilka dni temu, podczas spotkania z samorządowcami powiatu złotoryjskiego zorganizowanego w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, nadleśniczy Jacek Kramarz przedstawił wstępne założenia projektu „Singltreki w Krainie Wygasłych Wulkanów”, wzbudzając zainteresowanie przedstawicieli gmin. Leśnicy opracowali już wstępną lokalizację ścieżek – pętle mają się znajdować m.in. na zboczach Ostrzycy w Proboszczowie, Trupnia w Wilkowie, w okolicach Gozdna, kamieniołomu Gruszka w Wojcieszowie.
Nadleśnictwo chce udostępnić teren pod ścieżki, ale do przejęcia roli inwestora namawia gminy, które miałyby współfinansować singletreki. Szacuje się, że budowa 1 km tego rodzaju trasy kosztuje przeciętnie ok. 50 tys. zł. Na terenie każdej z gmin znalazłyby się 1 lub 2 pętle liczące po ok. 10 km, które łączyłyby się dwukierunkowymi drogami gruntowymi z sąsiednimi singletrekami. Ścieżki miałyby zahaczać o punkty widokowe w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.
Spotkanie w ratuszu miało charakter intencyjny. Wzięli w nim udział wójtowie Złotoryi i Zagrodna, burmistrzowie Wojcieszowa i Świerzawy, wicestarosta powiatu złotoryjskiego oraz przedstawiciel urzędu gminy w Pielgrzymce, którzy poparli pomysł wspólnego przygotowania przez gminy wniosku. Część samorządów ma już zapisane ścieżki rowerowe w strategiach rozwoju gmin, pozostali zapowiedzieli, że zrobią to wkrótce.
Orędownikiem budowy singletreków jest m.in. Robert Pawłowski, który był współorganizatorem spotkania w ratuszu. Co prawda na terenie miasta, ze względu na ograniczony teren i brak zwartego obszaru leśnego, nie ma możliwości zbudowania takiej ścieżki, ale burmistrz uważa, że mieszkańcy Złotoryi w naturalny sposób będą korzystali z singletreków na terenie gminy wiejskiej, które będą połączone z pętlami w innych gminach powiatu. – To bez wątpienia zwiększy atrakcyjność turystyczną Złotoryi i okolic, singletreki to może być znakomity produkty turystyczny, na którym skorzysta każdy samorząd – uważa burmistrz Złotoryi. Już teraz Pogórze Kaczawskie, ze względu na ukształtowanie, jest terenem bardzo atrakcyjnym dla sportów rowerowych.
Wstępną koncepcję budowy ścieżek, we współpracy ze złotoryjskim nadleśnictwem, przygotowują pracownicy Wydziału Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Złotoryi. Ratusz zajmie się też złożeniem wniosku o dofinansowanie opracowania projektu singletreków. Wśród źródeł, które magistrat bierze pod uwagę, są m.in. fundusze Euroregionu Nysa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Singletrek to wąska, jednokierunkowa ścieżka rowerowa o szerokości ok. 1 m, biegnąca głównie lasem. Budowana jest w taki sposób, by umożliwić rowerzyście bezpośredni kontakt z przyrodą: slalom między drzewami czy głazami, przeskoczenie przez hopkę, przejazd kładką nad strumykiem czy jarem… W Polsce jedyne tego typu ścieżki znajdują się w okolicy Świeradowa Zdroju, w kompleksie Singletrek pod Smrekiem, którego większa część biegnie po czeskiej stronie granicy. Zespół singletreków na terenie Nadleśnictwa Złotoryja miałby być większy od tego w Górach Izerskich – wg wstępnych planów, ścieżki miałyby mieć długość ok. 100 km.

Źródło: Urząd Miasta w Złotoryi

FOT. URZĄD MIASTA W ZŁOTORYI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →