AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sąd wciąż bada, co wolno prokuratorowi z Legnicy

Przez   /   20/12/2018  /   No Comments

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym do 4 lutego 2019 r. odroczył rozpatrzenie sprawy prokuratora Piotra Wójtowicza w Legnicy. Wójtowicz naraził się “dobrej zmianie”, bo ramię w ramię z legnickimi kodziarzami bronił niezależności sądów. 

Chodzi o byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. W lipcu 2016 roku został odwołany ze stanowiska i przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Legnicy.

Prokurator Piotr Wójtowicz został oskarżony o uchybienie godności urzędu. W jaki sposób uchybił godności? 16 lipca 2017 roku znalazł się w grupie obrońców niezależności sądów, która przed siedzibą Sądu Okręgowego w Legnicy protestowała przeciwko zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Dodatkowo “podczas jej trwania, bez upoważnienia kierownika jednostki organizacyjnej – Prokuratury Rejonowej w Legnicy, wymaganego przepisem art. 12 § 2 ustawy z dnia 12 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze – (…) udzielił nieautoryzowanej wypowiedzi.” Zapytany, czy nie bał się przyjść na demonstrację, odpowiedział: „Nie mam nic do stracenia. A co mi zrobią? Mogą mnie już tylko przenieść do Ełku.“  Według rzecznik dyscyplinarnego, który postawił Wójtowiczowi zarzuty, jego słowa godziły “w powagę prokuratury jako organ powołanego do strzeżenia praworządności i zachowania obiektywizmu”. Prokurator miał w ten sposób naruszyć zasadę apolityczności i osłabić zaufanie do swojej bezstronności.

Ukarania Piotra Wójtowicza domagał się prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. To on zaskarżył decyzję rzecznika dyscyplinarnego dla poznańskiego okręgu regionalnego, który w zachowaniu legnickiego prokuratora nie dopatrzył się żadnego wykroczenia. Po stronie Piotra Wójtowicza stanął Komitet Obrony Sprawiedliwości, publikując 11 grudnia opinię w tej sprawie. Czytamy w niej m.in.: “Zainicjowanie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego o opisany powyżej czyn jest nieuzasadnioną szykaną, która także ma oddziaływać jako przestroga na innych oskarżycieli publicznych. Prokurator, jak każdy obywatel może korzystać z prawa do wolności zgromadzeń określonego w art. 57 Konstytucji RP, a nadto swobodnie wyrażać poglądy, co gwarantuje mu art. 54 Konstytucji RP. A jako członek Stowarzyszenia, uwzględniając treść art. 1 ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach, może wypowiadać się sprawach publicznych. Inicjowanie i prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów aktywnie działających w ramach stowarzyszenia może być dodatkowo postrzegane jako uzurpowanie sobie przez kierownictwo prokuratury prawa do nadzoru nad tymże stowarzyszeniem. Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS uznaje prowadzenie postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora Piotra Wójtowicza za niedopuszczalną formą wywierania nacisku na prokuratorów i ograniczenia ich podstawowych praw konstytucyjnych i stanowczo sprzeciwia się praktykom tego rodzaju.”

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1959 dni temu dnia 20/12/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 20, 2018 @ 3:38 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Wyrok za naruszenie nietykalności policjanta

Read More →