“Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” reżysersko-dramaturgicznego duetu Jędrzej Piaskowski/ Hubert Sulima to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego sezonu teatralnego w Polsce. Czego mogą spodziewać się widzowie, którzy przyjdą w sobotę o godz. 19 do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy? – Dobrze zagranego śmiesznego spektaklu na ważny społecznie temat na podstawie bardzo dobrej książki – odpowiada Jędrzej Piaskowski.
Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima inspirowali się reportażem historycznym Joanny Kuciel-Frydryszak pt. “Chłopki. Opowieść o naszych babkach” o ciężkim, niekiedy heroicznym, życiu kobiet na wsi w pierwszych dekadach XX wieku. Wydana w 2023 roku książka od premiery utrzymuje się na liście bestsellerów. Sprzedała się w nakładzie ponad 200 tys. egzemplarzy. Wydobywa chłopki z niebytu, leczy ich potomków z kompleksów i ośmiela do badania korzeni swych rodzin.
- Zajęliśmy się córkami i wnuczkami kobiet z książki Joanny Kuciel-Frydryszak. Zastanawiamy się, co dziś zostało z przeszłości i jak biografie babek wpływają na ich życie - dodaje Hubert Sulima, odpowiedzialny za dramaturgię i tekst.
Spektakl bazuje nie tyle na konkretnych historiach z książki, ale na schematach, postawach czy mechanizmach, które stanowią wspólny mianownik indywidualnych losów chłopek.
- Dla nas jest bardzo ważne, żeby widzowie mogli w jakimś sensie przejrzeć się w tych postaciach i ich historiach. To skojarzeniowość i możliwość odniesienia się do swych własnych babć tutaj jest bardzo istotna. To nami rządziło: budowanie tego połączenia pomiędzy sceną a widownią, między historiami czy postaciami ze sceny a widownią. Może nawet było to nieco ważniejsze niż wierność dokumentalnemu materiałowi z książki – mówił Jędrzej Piaskowski w rozmowie z Katarzyną Odrowską.
“Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach”; reżyseria: Jędrzej Paskowski; dramaturgia i tekst: Hubert Sulima; scenografia: Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek; reżyseria świateł: Klaudyna Schubert; kostiumy: Rafał Domagała; muzyka: Jacek Sotomski. Obsada: Magda Biegańska, Daria Bogdan, Arkadiusz Jaskot, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Jakub Stefaniak, Małgorzata Urbańska. Premiera: 9 listopada 2024 r, godz. 19, Scena Gadzickiego. Następne spektakle: 12, 13, 14, 15 listopada - godz. 11, 15 i 16 listopada – godz. 19, 17 listopada – godz.18. Bilety: 65 /55 zł https://teatrlegnica.interticket.pl
FOT. PIOTR KANIKOWSKI