Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W Polkowicach urzędnicy kradli prąd dla kryptowalut?

Przez   /   08/03/2019  /   No Comments

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Lubinie o wszczęcie postępowania karnego w sprawie o spowodowanie przez kilku byłych pracowników Urzędu Gminy Polkowice szkody w majątku Gminy.

Chodzi o podejrzenie podłączenia przez nich do sieci energetycznej w  urzędzie, w pomieszczeniu biurowym , niezwiązanego z wykonywaną pracą urządzenia do wydobywania („kopania”) kryptowaluty, tzw. bitcoinów.

Urządzenie do wydobywania kryptowalut pracowało tam prawdopodobnie 24h/dobę przez okres ok. roku, tj. na przełomie lat 2017/18. Gmina na domniemanej kradzieży prądu wykorzystanego na potrzeby wydobywania kryptowaluty mogła stracić kilka tysięcy złotych, a właściciele kopalni kryptowalut – zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy.

Kopalnia kryptowalut zniknęła z pomieszczenia biurowego wkrótce po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów samorządowych. Gdyby nie to, taki stan rzeczy mógłby trwać dłużej. Jednak wysokości rachunków za prąd z pomieszczeń, gdzie zainstalowana było urządzenie do wydobywania kryptowalut, wzbudziła podejrzenia nowych władz gminy. Te zdecydowały o skierowaniu sprawy do prokuratury.


Kryptowaluta to wirtualna moneta stworzona w oparciu o informatykę i matematykę. To rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Wydobywanie kryptowaluty, zwane też kopaniem, jest procesem, w wyniku którego tworzone są bloki. To właśnie w ramach poszczególnych bloków zapisane są transakcje.

Stosuje się tu nomenklaturę górniczą, głównie ze względu na podobieństwo tego procesu z wydobywaniem złota (kryptowaluta jest często określana mianem cyfrowego złota), w związku z tym osoby lub firmy parające się wydobywaniem wirtualnej waluty zwane są górnikami lub kopaczami.

Ci zaś za wykonaną pracę otrzymują wynagrodzenie w postaci coinów – a w związku z tym mamy do czynienia z drugą, nie mniej ważną funkcją kopania – wprowadzaniem nowych monet do obiegu. Mechanizm ten zwany jest dowodem pracy – Proof of Work (PoW).

Dodatkowym elementem motywujących kopaczy do wydobywania Kryptowaluty jest uzyskiwanie prowizji od zatwierdzonych transakcji. Otrzymują oni zatem podwójną zapłatę – w ramach nagrody za wydobycie oraz za walidację transakcji.

Źródło: Urząd Miasta w Polkowicach

FOT. URZĄD MIASTA W POLKOWICACH, FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2069 dni temu dnia 08/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 8, 2019 @ 2:48 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-262134

Co znalazła policja w nielegalnej jaskini hazardu w Lubinie

Read More →