Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

W piątek zaczyna się festiwal teatralny Lokersi

Przez   /   10/10/2013  /   No Comments

Adaptacją teatralną powieści Kazimierza Kuca zaczną się w piątek w Teatrze Modrzejewskiej Lokersi – przegląd spektakli opowiadających lokalne historie. Na pierwszą edycję złożą się trzy historie: jedna z Górnego Śląska, jedna z Łodzi i jedna z Zaolzia. Proszę pytać, może jeszcze zostały jakieś bilety…

“Piąta strona świata” (11 października, godz. 19, Scena Gadzickiego, bilety: 45/30 zł)

Teatralna adaptacja debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, uznana za jeden z dwóch najlepszych spektakli sezonu 2012/13 w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl o dziejach małego zakątka Śląska, pełen zdarzeń zarówno błahych i codziennych, jak i epokowych. Uczestniczą w nich niby zwykli, a przecież niepowtarzalni ludzie, z których każdy ma swoją wartą upamiętnienia historię. Legniczanie mieli już okazję oglądać słynnego “Cholonka”, równie śląską sztukę zrealizowaną przez tego samego reżysera. 

“Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata” (12 października, godz. 17, Scena na Nowym Świecie, bilety: 45/30 zł)

Jedną z najbarwniejszych postaci dawnej Łodzi był Ślepy Maks, legendarny przywódca żydowskiego półświatka tego miasta. Przestępca? Niewątpliwie. Obrońca uciśnionych? Są i na to dowody. Losy Maksa łączą się z równie spektakularnymi i niezwykłymi kolejami żywota jednego z jego kompanów, Szai Magnata, który miał prowadzić kilkuletnią wojnę podjazdową z hitlerowskimi oprawcami z łódzkiego getta. Spektaklu odtwarza wielokulturową atmosferę Łodzi sprzed II wojny światowej, łącząc w sobie element rozrywki i rozprawy z historią, dramatyzmu, humoru i nostalgii. Łódzka realizacja Jacka Głomba i jego teatralnej drużyny po raz pierwszy w Legnicy. 

“Bolko Kantor” (13 października, godz. 19, Scena Gadzickiego (bilety: 35/20 zł) 

Bolko walczył z całym światem. Najpierw z faszyzmem, potem z komunizmem, a zawsze z ludzką niegodziwością i głupotą. Walczył o zdrowe społeczeństwo i prawdę. Urodził się na Zaolziu. Był wybitnym sportowcem z charakterem. W 1933 roku zdobył mistrzostwo Polski w boksie i nie oddał go aż do wybuchu wojny. Po klęsce wrześniowej trafił do Dachau. W obozie podpisał volkslistę. Wcielony do Wehrmachtu trafił do karnej kompanii we Włoszech. Zdezerterował i wstąpił do armii Andersa. Za walki pod Monte Cassino i Bolonią przyznano mu dwukrotnie Krzyż Walecznych. Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Porywczość i nonkonformizm przysporzyły mu wrogów wśród przedstawicieli nowej władzy, a wojna nadwerężyła zdrowie. Zmarł zapomniany. 

W trakcie festiwalu w Caffe Modjeska odbędą się imprezy towarzyszące: koncert Olgi Chojak “Pieśni odzyskane” (11.10. g. 21.30), projekcja dokumentalnego filmu Katarzyny Dąbkowskiej “Kokolobolo – opowieść o powstawaniu spektaklu” i promocja książki Katarzyny Knychalskiej “Kokolobolo. Dziennik z sali prób” (12.10. g. 20.00) oraz pokaz filmów animowanych “Opowieści pogranicza” zrealizowanych przez Ośrodek Pogranicze z Sejn (13.10. g.16.00).

Karnet na trzy festiwalowe spektakle kosztuje 100 zł (ulgowy 65 zł). Festiwal dofinansowano ze środków programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje”. o przypadkach

FOT. TEATR ŚLĄSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4104 dni temu dnia 10/10/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 10, 2013 @ 2:59 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

q0s0mcnxrdavpmm,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Filharmonia w Królewskiej ze słynną orkiestrą z Berlina

Read More →