Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

W niedzielę otwarcie Centrum Witelona w Legnicy

Przez   /   26/09/2024  /   No Comments

29 września – już w najbliższą niedzielę – otwarte zostanie Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona w parku Miejskim w Legnicy, w budynku dawnego Domu Strzeleckiego. Gospodarze zapraszają w godz. 9 – 18.

Wielkie otwarcie 29 września

W dniu otwarcia w Centrum Witelona będzie obowiązywał bilet w promocyjnej cenie 10 zł. Sprzedaż biletów na otwarcie już ruszyła. Bilety można kupić na miejscu w Centrum: w biletomacie lub bezpośrednio w kasie (26 i 27 września w godzinach 12.00 – 18.00 oraz w dniu otwarcia). Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Wejście do Centrum możliwe będzie wyłącznie po zakupie biletu na konkretne godziny.
Godziny wejść: 9:00; 11:00; 13:00; 15:00; 17:00.

W dniu otwarcia czeka na Was masa atrakcji:

  • Średniowieczna Szkoła – warsztaty dla dzieci,
  • Nauka z Energią – warsztaty w LABO z Anną Rzeźnik
  • Naukowy Plac Zabaw
  • Edukacja Przyszłości – strefa VR
  • bezpłatne badania wzroku z dr OKO w godz. 10:00-14:00
  • Miej Oko – malowanie buziek
  • O godz. 15:00 specjalny wykład Karola Wójcickiego – „O ŚWIETLE, GWIAZDACH I WITELONIE”
  • O godz. 19:00 na Polanie Angielskiej oglądanie nieba przez zwierciadlany teleskop razem z Karolem Wójcickim.

Centrum Witelona to nie tylko przestrzeń, w której będzie można odkrywać tajniki wiedzy – to miejsce, gdzie nauka spotyka kulturę, edukację i historię w jednym wyjątkowym otoczeniu.

Co znajdziecie w Centrum Witelona?

  • wystawy interaktywne inspirowane osiągnięciami Witelona i innych wielkich umysłów,
  • zajęcia w LABO dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które pozwolą zgłębiać naukowe tajemnice w praktyczny sposób,
  • konferencje naukowe i kulturalne, które staną się miejscem wymiany wiedzy,
  • wydarzenia artystyczne, łączące naukę z kulturą, takie jak spektakle, koncerty czy spotkania autorskie

Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie – od pasjonatów nauki, po miłośników sztuki i historii.

Wystawa główna: OKO. Perspektywa Przyszłości

Na głównej wystawie w Centrum Witelona znajdziecie prawie 50 ekspozytorów przybliżających teorie naukowe Witelona. Wystawa jest podzielona na kilka stref:

  • Kto zgasił światło?

W zaciemnionej przestrzeni będziecie mieli okazję być w teatrze światła, poznać naturę wielkoskalowych zjawisk świetlnych.

  • Szkiełko i oko.

Tutaj dowiecie się o praktycznym zastosowaniu optyki geometrycznej. W tym miejscu znajdzie się całkowicie zaciemniony pawilon, co pozwoli wam bawić się wiązkami światła. A na dachu tego obiektu będzie czekać na zwiedzających niespodzianka… drugiej takiej w Polsce nie znajdziecie.

  • Co widzi mózg?

Tu poznamy psychofizjologię widzenia i świat złudzeń optycznych. Dowiemy się dlaczego interpretacja obrazu nie przebiega w oku, ale w mózgu.

  • Trzecie oko – bliżej natury.

W tej przestrzeni przybliżone zostaną Wam sposoby postrzegania świata przez inne żywe istoty. Jak widzą zwierzęta? Porównamy oczy zwierząt. I poznamy zjawisko bioluminescencji.

  • Trzecie oko – nowe technologie.

Tutaj zobaczycie, jak człowiek rozwinął wiedzę Witelona sprzed 800 lat, wiedzę dotyczącą optyki i światła. I jak tą wiedzę wykorzystał tworząc nowoczesne narzędzia. Poznacie w tej strefie lasery, luminofory i dowiecie się, jak działa radioterapia.

Będzie to konkretna wiedza, która będzie podana w sposób lekki, przyjemny i atrakcyjny.
Będziecie mogli zobaczyć i doświadczyć.
Kim był Witelon?

Witelon urodził się około 1230 roku najprawdopodobniej w Legnicy. Uczony miał bardzo postępowe poglądy na temat anatomii oka i fizjologii widzenia. Jest uznawany za twórcę optyki oraz fundamentów wiedzy psychologiczno-psychiatrycznej i psychopatologicznej. Jego najważniejsze dzieło nosi tytuł “Witelona Matematyka Wielce Uczonego o Optyce, to jest o naturze, przyczynie i padaniu promieni wzroku, światła, barw oraz kształtów, którą powszechnie nazywają Perspektywą, ksiąg dziesięcioro”.

Z innych dokonań tego genialnego naukowca należy wspomnieć upowszechnianie przez niego dzieł starożytnych uczonych i konstruowanie przyrządów do kreślenia krzywych. Na jego dzieła powoływali się Mikołaj Kopernik i Leonardo da Vinci. Witelon był także dyplomatą, przewodnikiem duchowym Księcia Władysława i reprezentantem Księcia Henryka IV w rozmowach z Papieżem. Brał udział w Soborze w Lyonie. Data jego śmierci nie jest potwierdzona – kronikarze twierdzą, że Witelon zmarł pomiędzy 1280 a 1314 rokiem.

W roku 1935 Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jeden z kraterów na Księżycu imieniem Witelona – Vitello.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W Legnicy, CENTRUM WITELONA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →