Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

W Muzeum – “dolnośląski Biskupin” i jego tajemnice

Przez   /   23/09/2016  /   No Comments

Prawie pół wieku po legendarnych wykopaliskach w Grzybianach ukazuje się obszerne opracowanie podsumowujące pracę archeologów i efekty naukowych badań. Towarzyszy mu wystawa w Muzeum Miedzi, prezentująca unikatowe eksponaty z metalu, drewna, kości, poroża oraz ceramiki. Jej kurator, dr Tomasz Stolarczyk , wyjaśnia, dlaczego odkrycie na brzegu Jeziora Koskowickiego porównywano z Biskupinem.

Choć już Niemcy podejrzewali istnienie prehistorycznej osady na cyplu wrzynającym się wgłąb Jeziora Koskowickiego – znajdowali na powierzchni fragmenty ceramiki z późnej epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza – pierwsze badania wykopaliskowe w Grzybianach podjęli dopiero Polacy, w roku 1959. To wówczas poza skorupami ceramicznych naczyń natrafiono na znakomicie zachowane konstrukcje drewniane, stanowiące element zabudowy osiedla, co z miejsca wzbudziło skojarzenia z pochodzącym mniej więcej z tego samego okresu (X-IX wiek p.n.e.)  Biskupinem.

Mimo rozgłosu, jaki wywołało znalezisko, archeolodzy powrócili nad Jezioro Koskowickie dopiero latem 1970 roku. Badania kierowane przez  dr Zbigniewa Bukowskiego  (Instytut Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) zaowocowały wieloma unikatowymi odkryciami. Na archiwalnych zdjęciach prezentowanych w Muzeum Miedzi widać imponujące konstrukcje drewniane wzniesione wzdłuż brzegu przed blisko trzema tysiącami lat. Tak jak w Biskupinie – dobrze się zachowały dzięki wilgotnemu środowisku. Wśród bali archeolodzy natrafili na liczne drobiazgi, m.in. zachowane w całości naczynia ceramiczne, przedmioty z kości i poroża, ozdoby z brązu. Na legnickiej wystawie nie zobaczymy, niestety, unikatowego drewnianego wiosła z Grzybian, najprawdopodobniej zawieruszonego w warszawskim magazynie, gdzie zabytki z wykopalisk łapały kurz przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Bardzo ciekawy wątek wystawy stanowi grupa przedmiotów z warsztatu odlewników. W Biskupinie funkcjonował podobny, choć – jak zaznacza dr. Tomasz Stolarczyk – nie tak duży, o czym świadczy ilość znalezionych nad Jeziorem Koskowickim ozdób, odpadów poprodukcyjnych, form ceramicznych czy narzędzi takich jak łyżki odlewnicze, tygle albo dysze do podtrzymywania ognia w palenisku, gdzie wytapiano bransolety, szpilki i wisiorki.

- Z Grzybian pochodzi największy na obszarze Europy Środkowej zbiór stempli odlewniczych datowanych na późną epokę brązu i wczesną epokę żelaza – wyjaśnia dr Tomasz Stolarczyk.  Odciskano je w glinie, aby uzyskać formę, którą następne zalewano płynnym metalem.

Na okładce monografii “Osada kultury pól popielcowych w Grzybianach koło Legnicy” (pod redakcja Tomasza Stolarczyka i Justyny Baron)  jest najbardziej charakterystyczna z odnalezionych przez archeologów ozdób: tzw “wołek” czyli nie większy od ziarna bobu czteronogi zwierzak z brązu.

Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy będzie czynna do grudnia 2016 roku. Zaplanowano też warsztaty oraz lekcje muzealne  adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak też osób dorosłych. Polecamy!

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2984 dni temu dnia 23/09/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 23, 2016 @ 8:22 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →