POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W kamieniołomie Kostrza powstaje Pomnik Zesłańców Sybiru

Przez   /   04/03/2015  /   No Comments

Rozpoczynają się prace przy budowie Pomnika Zesłańcom Sybiru. Ten monument, zaprojektowany przez legnickie artystę Grzegorza Niemyskiego, powstaje w firmie Piramida w Kostrzy koło Strzegomia.
Dzisiaj (3 marca) w kamieniołomie Kostrza, gdzie wykonane zostaną wszystkie elementy pomnika, z przygotowaniami do jego budowy zapoznawali się pełnomocnik prezydenta Ryszard Białek, Grażyna Litwin, dyrektorka wydziału inwestycji miejskich i projektant Grzegorz Niemyjski.
Przygotowane są już do obróbki największe bloki czerwonego granitu. Sprowadzono je z Ukrainy. Z nich zostaną wycięte (przez maszynę, której ostrze wykonane jest z linki oklejonej diamentami) wielkie elementy kompozycji. Najwyższy będzie miał ponad 4 metry wysokości i ważył około 8 ton. Gdyby rzeźbiarz robił to ręcznie tradycyjnymi metodami, czyli młotkiem i dłutem, zajęłoby to co najmniej rok. Właśnie na tym bloku umieszczony będzie orzeł z brązu, symbolizujący los zesłanych Polaków.
Zainstalowanie pomnika na Placu Sybiraków (u zbiegu ulic: Wrocławskiej, Kazimierza Wielkiego i Czarnieckiego) też będzie zadaniem bardzo skomplikowanym. Ale to stanie się dopiero wiosną.

- Ten pomnik ma prostą i współczesną formę – mów Grzegorz Niemyjski. – By jednocześnie swoim wyglądem trafiał do ludzi młodych i odnosił się do powagi wydarzeń. Stanie on przy ruchliwych drogach, dzięki czemu będzie ciągle oglądany, a tym samym – żywy.
Przypomnijmy, że o budowę pomnika Zesłańcom Sybiru zabiegał Związek Sybiraków. Projekt monumentu zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wszelkiego wsparcia udzielił inicjatorom prezydent Tadeusz Krzakowski. Autor zaproponował kompozycję, której elementami są wznoszące się szyny z pokładami kolejowymi. Można będzie na nie wejść i symbolicznie uczestniczyć w drodze zsyłki Polaków. Na podkładach i trzech monumentalnych blokach z granitu umieszczone zostaną nazwy miejscowości – największych skupisk zesłańców: Irkuck, Tobolsk, Tomsk, Kołyma, Władywostok, Workuta, Ałma–Ata. Na jednym z bloków będzie umieszczony napis: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940–1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości – Legniczanie”. Pomnik będzie podświetlony, co podkreśli jego monumentalną kompozycję.
Koszt tego zadania, pn. „Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa Placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru”, to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika. W obrębie placu powstanie reprezentacyjne miejsce pamięci, przypominające o gehennie Polaków, ale też nowa strefa wypoczynku. Ta część miasta zmieni się nie do poznania.

Źródło: Urząd Miejski w Legnicy

RYC. GRZEGORZ NIEMYJSKI/ URZĄD MIEJSKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3585 dni temu dnia 04/03/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 4, 2015 @ 10:31 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

kupaj maciej

Prezydent Legnicy Maciej Kupaj podsumował rok 2024

Read More →