Dyrektor Jacek Głomb z zespołem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy wystosowali dziś – w Międzynarodowym Dniu Teatru – apel do Zarządu Telewizji Polskiej S.A. o bezpłatne udostępnienie w internecie archiwalnych spektakli telewizyjnych.
UWOLNIĆ TEATR!
Apel do Zarządu Telewizji Polskiej S.A.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, który świat ludzi sceny wraz ze swoją publicznością świętuje 27 marca corocznie od 1961 r. przypadł na czas wyjątkowo trudny. Wirusowa pandemia, konieczność jej zwalczania i zapobiegania zakażeniom sprawiła, że teatry na całym świecie są zamknięte, niedostępne dla widzów. Rozumiemy tę konieczność. Jak wielu apelujemy “zostań w domu” z wiarą, że to racjonalny i skuteczny sposób na przerwanie łańcucha zakażeń.
W tych wyjątkowych okolicznościach pragniemy jednak podtrzymać kontakt i więzi, jakie łączą teatr z jego widzami. Nie jest to łatwe. Trudne tym bardziej, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa przerwa w naszej publicznej działalności. Chcemy jednak umożliwić teatralnej widowni najszerszy z możliwych kontakt ze sztuką sceniczną. Telewizja Polska, dysponująca bogatym zasobem archiwalnym spektakli teatralnych, może tego dokonać. Dlatego w dniu teatralnego święta apelujemy: uwolnijcie teatr!
Wnosimy o udostępnienie naszej publiczności na stronie internetowej Teatru Telewizji wszystkich zarejestrowanych spektakli teatralnych pozostających w zasobach TVP, by w trybie VOD dostępne były bezpłatnie publiczności. W pierwszej kolejności apelujemy o udostępnienie tych przedstawień, które powstały poza studiami TVP, jako dorobek stworzony z naszej inicjatywy, z inspiracji i z udziałem polskich zespołów teatralnych. Z legnickich przedstawień są to: „Ballada o Zakaczawiu”, „Wschody i Zachody Miasta”, „Made in Poland”, „III Furie” oraz „Orkiestra”. Pięć dużych, ikonowych wręcz dla naszego teatru przedstawień.
Przypominamy, że wszystkie zarejestrowane spektakle powstały z publicznych pieniędzy, czasem – jak w przypadku transmisji na żywo „Made in Poland” – z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Takimi publicznymi środkami były zarówno te wydatkowane na produkcje z budżetów teatrów, jak i te, które wyłożyła Telewizja Polska na ich rejestrację lub filmową realizację. W tym sensie spektakle zgromadzone w archiwach TVP są własnością nas wszystkich i powinny być nam dostępne.
Prosimy polskie zespoły teatralne, w tym teatry, w których powstały spektakle, które stały się później podstawą realizacji przedstawień dla Teatru Telewizji TVP, o wsparcie i publiczne przyłączenie się do tego apelu. Niech żyje teatr!
Dyrektor Jacek Głomb z Zespołem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
Legnica, 27 marca 2020 r.