W niedzielę, 20 października zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Podróżni skorzystają z nowych peronów w kilkunastu miejscowościach. Pociągi wracają na prawie 200 km zmodernizowanych torów m.in. Szczytno – Pisz, Lublin – Stalowa Wola Rozwadów i Czachówek Południowy – Warka. Zmiana rozkładu zapewnia planowe podróże i realizację inwestycji. Będą dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości.
Październikowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 20 października do 14 grudnia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie opracowali ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Codziennie na torach będzie ponad 7000 pociągów pasażerskich i towarowych. Równocześnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują realizację projektów z Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 76 mld zł.
Pojedziemy nowymi torami
Od 20 października pociągi wracają na odcinek Szczytno – Pisz. Bezpośrednio dojedziemy z Olsztyna do Pisza. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, zmodernizowanych peronów w Rucianem-Nidzie, Jerutach, Świętajnie, Spychowie i Piszu.
Już od 11 października kursują pociągi regionalne na całej trasie ze Stalowej Woli Rozwadowa do Lublina. Czas przejazdu ze stolicy Lubelszczyzny na Podkarpacie dla najszybszych pociągów skrócił się o ok. 15 min z 1 h 55 min do 1 h 40 min. Podróże są możliwe m.in. dzięki zakończeniu modernizacji na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Zaklików i wyremontowaniu mostu na Sanie. Pasażerowie korzystają z odnowionych peronów w Lipie, Kępie i Pilchowie.
Od 7 października bez komunikacji zastępczej podróżujemy pociągiem Z Opola do Nysy. Podróżni korzystają z kolejnych przebudowanych peronów w Łambinowicach, Budziszowicach, Jasienicy Dolnej, Mańkowicach.
Na modernizowanej trasie z Warszawy do Lublina, od 20 października pojadą pierwsze pociągi łączące stolicę z Puławami. To efekt prac na odcinku Dęblin – Puławy Miasto, gdzie gotowe są nowe perony na stacjach i przystankach Zarzeka, Gołąb, Puławy Azoty, Puławy Chemia, Puławy Miasto i Puławy. W listopadzie planowane jest uruchomienie połączeń na całej trasie Warszawa – Lublin.
Na Mazowszu, pociągi między Czachówkiem Południowym a Warką od październikowej korekty pojadą nowym torem. Pasażerowie z wyższych peronów wygodniej wsiądą do wagonów na stacjach w Warce i Chynowie oraz na przystankach Sułkowice, Krężel, Michalczew i Gośniewice.
Również w Wielkopolsce, w drugiej połowie października pociągi pojadą po zmodernizowanym torze z Rokietnicy do Szamotuł na trasie Poznań – Szczecin. Nowe perony są przygotowane w Pamiątkowie i Baborówku.
Od Wszystkich Świętych podróżni skorzystają z nowych peronów na linii Tunel – Sosnowiec między Charsznicą a Jaroszowcem Olkuskim: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie. W listopadzie planowane jest oddanie do eksploatacji peronu w Kościanie na modernizowanej trasie z Poznania do Wrocławia.
PKP Intercity: lepsze skomunikowanie województwa lubelskiego i dodatkowe pociągi
Październikowa korekta rozkładu jazdy zapewni m.in. lepsze lepszą komunikację kolejową dla województwa lubelskiego i Lublina. Po ponad 2 latach na odcinku Dęblin – Lublin pojadą pierwsze pociągi PKP Intercity. Od 20 października do 13 listopada dwie pary pociągów przewoźnika dojadą bezpośrednio z Warszawy do Puław. Jednocześnie uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na trasach Puławy Miasto – Lublin i Puławy Miasto – Nałęczów. Od 14 listopada do 14 grudnia dwie pary pociągów dojadą przez Puławy i Nałęczów do Lublina.
Skład TLK Warta relacji Lublin – Gorzów Wielkopolski – Lublin na odcinku Poznań Główny – Kłodawa pojedzie przez Konin. Nie będzie zatrzymywać się na stacjach Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a postoje będą w Słupcy, Koninie, Kole i Wrześni (w kierunku Poznania). Dzięki temu znacznie skróci się czas przejazdu pociągu pomiędzy Warszawą a Poznaniem.
IC Łokietek z Krakowa i IC Syrena z Łodzi zamiast do Warszawy Wschodniej będą jeździć do Warszawy Gdańskiej, pomijając Warszawę Centralną i Wschodnią. Zmiana obowiązuje od 19/20 października do 28/29 października oraz w nocy z 5/6 i z 20/21 listopada.
Na Wszystkich Świętych i 11 listopada PKP Intercity zaplanowało dodatkowe pociągi:
- EIC Ślęża relacji Wrocław – Gdynia – 2 i 9 listopada;
- EIC Ślęża relacji Gdynia – Wrocław – 3 i 11 listopada;
- TLK Jagna relacji Łódź – Gdynia i Gdynia – Łódź – 1, 3, 9 i 11 listopada;
- TLK Zamoyski relacji Przemyśl – Kraków – 3 i 11 listopada;
- TLK Malinowski BIS relacji Kraków – Warszawa – 3 i 11 listopada.
PKP Intercity uruchomi także dodatkowy skład Pobrzeże BIS, który na trasie Łódź Kaliska – Warszawa – Gdynia będzie jeździć w soboty w okresie od 19 października do 7 grudnia (oprócz 2 listopada, w zamian kurs w piątek 1 listopada). W odwrotnym kierunku pojedzie w niedziele (oprócz 10 listopada, w zamian kurs w poniedziałek 11 listopada).
Dla podróżnych większy komfort na stacjach
W Warszawie od 1 listopada podróżni skorzystają z nowego przystanku Warszawa Powązki. Zapewni on lepszy dostęp do kolei w stolicy na linii obwodowej. Od października na stacji Szczecin Główny dodatkowe przejście umożliwia sprawniejsze polaczenia miedzy peronami. W Zduńskiej Woli nowy „tunel” pod torami zapewnia bezpieczną drogę na perony i łączy dwie części miasta. Z podobnego rozwiązania korzystają podróżni i mieszkańcy w Pruszkowie oraz w Jaworzynie Śląskiej. Bezkolizyjne przejście pod linią kolejową zyskała Jasienica na Mazowszu. Kolejny nowy peron dostępny jest w Pile, dzięki inwestycji na linii Piła – Poznań.
Podróże i inwestycje
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na kolejowych szlakach. Największe projekty związane z przebudową stacji, przystanków i torów to m.in. Warszawa – Poznań, Poznań – Wrocław, Szczecin – Poznań, Lublin – Warszawa oraz krakowski węzeł kolejowy. Na tych i innych trasach obok przejeżdżających pociągów widać ekipy wykonawców i pracujące maszyny. Wszystkie inwestycje zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.
Informacja dla podróżnych
Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Również przewoźnicy publikują rozkład jazy na stronach internetowych. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.
Mobilni informatorzy 20 i 21 października będą służyć pomocą podróżnym na największych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Informacji udzielają także pracownicy punktów InfoDworzec.
Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Przydatne w podróży informacje m.in. o dostępnych na dworcach usługach prezentuje strona pkp.pl.
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe
FOT. PIOTR KANIKOWSKI