Wydział Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Urzędu Miasta poinformował, że na terenie Legnicy zlokalizowano kilka enklaw, na których może występować Barszcz Sosnowskiego, roślina z którą kontakt stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Dzisiaj (8 lipca) pracownicy wydziału, przedstawiciele Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Straży Miejskiej przeprowadzili wizję w miejscach na obrzeżach miasta, gdzie ta groźna roślina może występować. Zostały one oznakowane biało-czerwoną taśmą sygnalizacyjną.
Barszcz Sosnowskiego to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza rozetę liści (duże, pierzastodzielne), a w drugim wytwarza pędy nasienne (baldachy). W polskich warunkach może wyrastać do wysokości 3,5-4 metrów. Często występuje na terenach wilgotnych w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.
Włoski znajdujące się na liściach i łodygach barszczu Sosnowskiego wydzielają substancję parzącą. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo utrzymujące się blizny oraz zapalenie spojówek. Bezwzględnie należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. Najlepiej zachować ostrożność i omijać miejsca, w których może występować.
Jeżeli jednak doszło do takiego kontaktu, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). W każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Źródło (tekst, zdjecie) : Urząd Miasta w Legnicy