POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica. Nowe zasady gospodarowania odpadami

Przez   /   16/12/2019  /   No Comments

Od 1 stycznia 2020 roku na każdym mieszkańcu Legnicy będzie spoczywał obowiązek segregowania odpadów w miejscu zamieszkania lub pracy. I to nie na trzy – jak dotychczas – ale na pięć różnych frakcji. Oto wszystko, co powinieneś w związku z tym wiedzieć.

Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi, określa pakiet sześciu uchwał przyjętych 25 listopada przez Radę Miejską Legnicy. Znajdziesz je na stronie: odpady.legnica.eu

Zmiany systemu i związana z tym zmiana wysokości opłat wynika z rozwiązań ustawowych i rosnących kosztów.

Od 1 stycznia 2020 r. zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach obowiązuje selektywna zbiórka odpadów. Na mieszkańców i przedsiębiorców, którzy wbrew przepisom nie będą segregować odpadów, nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.

Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosić będzie od 1 stycznia 2020 r. 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. Zawiera ona w sobie m.in.: koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, dostarczaniem, wymienianiem i utrzymywaniem pojemników (lub worków), zbiórek akcyjnych wielkich gabarytów i elektroodpadów, koszty funkcjonowania PSZOK-ów i Miejskich Punktów Elektroodpadów oraz likwidacji dzikich wysypisk. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna zostać uiszczona w kasie Urzędu Miasta Legnicy lub przelewem na właściwy rachunek bankowy Urzędu Miasta Legnica.

Dotychczas legniczanie segregowali produkowane przez siebie odpady na trzy frakcje. Od 1 stycznia 2020 r. będą musieli dzielić je na pięć frakcji, do pięciu różniących się kolorem pojemników. Niebieski jest zarezerwowany na papier, w tym tektury. Do żółtego należy wrzucać tworzywa sztuczne, folię aluminiową, metalowe puszki po napojach lub konserwach. W zielonym będzie gromadzone szkło. Do brązowego powinny trafiać bioodpady, czyli np. skrawki po warzywach czy owocach, resztki jedzenia, skoszona trawa, gałęzie itp. Ostatni pojemnik (czarny, pomarańczowy lub cynkowany służy do gromadzenia tzw. odpadów zmieszanych, czyli wszystkiego, co nie może być wrzucone do pozostałych pojemników, a nie jest odpadem niebezpiecznym.

Z powyższego wynika, że każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Obecnie szkło jest zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach w mieście (lub w systemie workowym – dla zabudowy jednorodzinnej).

Aktualnie to właściciel ma obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. To się zmieni. Po 1 stycznia 2020 roku ten obowiązek weźmie na siebie gmina. Od firmy, która będzie odbierać odpady komunalne, miasto będzie wymagać, aby umieściła na obsługiwanych posesjach zgodne z przepisami zestawy pojemników. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.

W dalszym ciągu obowiązkiem właścicieli nieruchomości pozostaje wskazanie miejsca ustawienia pojemników oraz utrzymywanie w czystości miejsc, gdzie gromadzone są odpady komunalne z posesji.

Opłaca się mieć kompostownik. Dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy zadeklarują prowadzenie kompostownika, miesięczna opłata śmieciowa będzie o 3,50 zł niższa dla każdego domownika.
Od nowego roku bioodpady będą odbierane raz w tygodniu przez cały rok.

Firmy będą mogły podejmować decyzję, czy chcą być w gminnym systemie odbioru odpadów, czy sami chcą wybrać firmę, która odbierze im odpady.
Urząd Miasta w Legnicy od 2 stycznia 2020 r. rozpocznie przyjmowanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nową deklarację muszą złożyć obowiązkowo wszyscy, którzy poprzednio nie segregowali odpadów, właściciele nieruchomości niezamieszkałych i mieszanych oraz właściciele nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady, chcących skorzystać ze zwolnienia z opłaty.

Wzór deklaracji wraz z załącznikiem nr 1 “Informacja o lokalach w budynkach wielolokalowych” oraz załącznikiem nr 2 “Dane osób tworzących spółkę cywilną” będzie dostępny na stronie Urzędu Miasta Legnicy pod adresem:  https://e-urzad.legnica.eu w pliku pdf, doc., odt.

Legnica w dalszym ciągu posiada dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), które przyjmują bezpłatnie odpady od mieszkańców – jeden przy ul. Rzeszotarskiej 1, drugi przy ul. Nowodworskiej 48. Transport odpadów do PSZOK mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie.

Wszystkie szczegółowe informacje o zatwierdzonych już zmianach w legnickim systemie gospodarowania odpadami są dostępne w wydziale środowiska i gospodarowania odpadami Urzędu Miasta, w Biurze Obsługi Klienta na parterze oraz na III piętrze Ratusza, pok 305-309 (plac Słowiański 8) i pod telefonem 76/72 12 343.

Źródło: Urząd Miasta  w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA  W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

stabilny_wzrost_produkcji_i_wynikow_kghm_prezentuje_raport_za_9_miesiecy_2024

Dobre wyniki finansowe KGHM po 9 miesiącach

Read More →