Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Trochę stypa, trochę wesele, Hrabal, Hašek plus muzyka

Przez   /   14/09/2017  /   No Comments

W sobotę premiera “Lekcji tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” – pierwsza w nowym sezonie i 250 w historii Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.  Reżyser Łukasz Czuj mówi, że spektakl jest swego rodzaju remiksem literatury Bohumila Hrabala i Jaroslawa Haška, gęsto przetykanym songami Łukasza Matuszyka oraz Michała Chludzińskiego.

Surrealistyczny klimat sugeruje już sam tytuł przedstawienia. Rzecz dzieje się bowiem w zakładzie weselno-pogrzebowym, czyli w miejscu, gdzie  - jak w życiu – śmiech i płacz, Eros i Tanatos,  miłość i śmierć współistnieją na równych prawach.  Czeska literatura w bardzo bezpośredni sposób opisuje tę grę między smakowaniem życia a umieraniem . Łukasz Czuj zwraca uwagę, że Hrabal, który w powszechnym odbiorze uchodzi za piewcę zmysłowej urody życia, pod spodem kryje pokłady mrocznego erotyzmu. Z Haška zaczerpnął do swojego przedstawienia m.in. motyw działaczy happeningowej Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. Autor “Dobrego wojaka Szwejka” założył ją w 1911 roku, by ośmieszyć demokratyczne procedury, i sam startował z jej listy na starostę praskiego.  W legnickim przedstawieniu Pan Bamba – właściciel Zakładu Weselno-Pogrzebowego “Nowe Życie” – organizuje suto zakrapiany wieczór agitacyjny, podczas którego kandydat PUPwGP ma zaprezentować swój program wyborczy. “Stali bywalcy Zakładu – piękne kobiety i sentymentalni mężczyźni – jak również goście przybyli na spotkanie partyjne zostaną wciągnięci w intrygę, także miłosną i uczuciową, która zakończy się nieoczekiwaną puentą” – obiecuje w zapowiedzi Teatr Modrzejewskiej.

- Całość ma formę hybrydy łączącej elementy teatru dramatycznego z elementami teatru muzycznego – dodaje Łukasz Czuj. Po “Komedii obozowej”, którą zrealizował w Legnicy 5 lat temu, bardzo cieszył się na możliwość powrotu do Teatru Modrzejewskiej i spotkania z jego zespołem aktorskim. Uważa, go za niezwykły, bardzo świadomy formy i potrafiący balansować pomiędzy różnymi emocjami, nastrojami. Ta umiejętność przydała się w “Komedii obozowej” opowiadającej o żydowskim kabarecie z obozu koncentracyjnego w Terezinie, będzie też niezbędna w “Lekcji tańca”. Czuj, specjalista od muzycznej groteski, wykorzystał też fakt, że aktorzy teatru w Legnicy śpiewają i grają na instrumentach. Będą dołączać do weselno-pogrzebowej orkiestry w składzie: Łukasz Matuszyk (akordeon, pianino), Robert Kamalski (klarnet, saksofon), Piotr Hałaj (tuba), zaangażowanej do przedstawienia. Publiczność na premierze usłyszy m.in. 12 specjalnie skomponowanych przez Matuszyka songów z tekstami Michała Chludzińskiego i jedną oryginalną piosenkę Jaromira Nohavicy.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru Miejskiego w Gliwicach, gdzie od niedawna Łukasz Czuj jest dyrektorem. Poza dobrze znanymi fanom legnickiej sceny aktorami Modrzejewskiej (Katarzyną Dworak, Joanną Gonschorek, Mateuszem Krzykiem, Zuzą Motorniuk, Pawłem Palcatem i Albertem Pyśkiem) zobaczymy czworo przetransferowanych z Górnego Śląska: Małgorzatę Paukę, Łukasza Kucharzewskiego, Macieja Piasnego i Michała Wolnego.

16 września o godz. 19 na Scenie Gadzickiego legnicka premiera “Lekcji tańca” (13 października – premiera w Gliwicach). Legnicka publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl również 22, 23 i 24 września o godz. 19 (bilety 32/ 18 zł). 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

-

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2618 dni temu dnia 14/09/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 14, 2017 @ 9:45 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

A. Ciastoń i K. Roj_pop

Na środkowym pasie… Eko przygoda w galerii

Read More →