Z początkiem października z rozkładów jazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zostało wykreślonych ponad 200 kursów dziennie. Wiceprezydent Legnicy Jadwiga Zienkiewicz wyjaśnia, że zmiany wynikają z analiz zapotrzebowania i możliwości finansowych spółki. – W godzinach szczytu zachowaliśmy wszystkie kursy. Poza szczytem liczba kursów została zmniejszona – mówi wiceprezydent.
O zakres zmian w rozkładach i ich przyczyny dopytywał podczas sesji rady miasta przewodniczący Jarosław Rabczenko. Odwoływał się do dyskusji na internetowych forach, gdzie legniczanie skarżą się na utrudniony dojazd do szpitala i do zakładów pracy w specjalnej strefie ekonomicznej.
Wiceprezydent Jadwiga Zienkiewicz nazywa zmiany optymalizacją rozkładów jazdy. – Specjalistyczna firma zbadała obłożenie na poszczególnych liniach. Na podstawie tych badań ograniczono te kursy, gdzie zainteresowanie pasażerów było najmniejsze – wyjaśniała podczas sesji wiceprezydent Zienkiewicz.
Według władz miasta, spółka musiała to zrobić, aby zracjonalizować swoje wydatki. W ostatnim roku znacznie wzrosły koszty paliwa. jednocześnie spadły przychody MPK z biletów, bo w styczniu rada miejska zwolniła z opłat za przejazdy uczniów oraz osoby po 65 roku życia.
Jarosławowi Rabczence ta sytuacja skojarzyła się z książką Kurta Vonneguta “Rysio snajper”. Ojciec jej głównego bohatera dostawał od amerykańskiego rządu dotację za to, że nie uprawiał swojej ziemi. Dokupywał więc kolejne hektary, aby dotacja była większa.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy ma sens tylko wtedy, kiedy wozi ludzi. Radni opozycji uważają, że zamiast ograniczać liczbę kursów ze względu na kiepską kondycję finansową MPK, należy wesprzeć spółkę pieniędzmi z budżetu miasta, aby mogła lepiej spełniać oczekiwania mieszkańców Legnicy. Maciej Kupaj i Jarosław Rabczenko mają pretensje do prezydenta, że tego nie robi.
- W mojej opinii jest to działanie na szkodę spółki, a w opinii mieszkańców działanie na szkodę użytkowników komunikacji miejskiej – stwierdził podczas poniedziałkowej sesji radny Maciej Kupaj.
Jadwiga Zienkiewicz pokazywała, że MPK dostaje od miasta potężne wsparcie finansowe. – Przed wakacjami w korekcie budżetu dołożyliśmy do działalności spółki ponad 2,5 mln zł. Na ten rok mamy zarezerwowane w budżecie 16 mln zł na komunikację zbiorową. Potem audyt wykaże, jakie koszty poniosła spółka, a my pokryjemy ewentualną różnicę – mówiła wiceprezydent. Uwagi radnego Macieja Kupaja odebrała jako złośliwość i cynizm, bo sytuacja finansowa MPK byłaby lepsza, gdyby głosami radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości Legnica nie wprowadziła wiosną darmowej komunikacji dla uczniów i seniorów.
Oto najważniejsze modyfikacje na poszczególnych liniach (wg Urzędu Miasta w Legnicy):
Linia 1
W dni robocze w godzinach porannych i popołudniowych kursy wydłużone do Szczytnik nad Kaczawą zostaną połączone z kursami wykonywanymi do ul. Pątnowskiej. W soboty i niedziele liczba kursów na linii 1 nie ulegnie zmianie.
Linia 2
W soboty w godz. 8-20 autobusy linii 2 będą kursowały z częstotliwością około 60 minut. W dni robocze i niedziele częstotliwość ich kursowania nie zmieni się (w dni robocze do godz. 20 co 30 minut, a wieczorem w dni robocze i w niedziele co około 60 minut).
Linia 5
Na linii 5 w dni robocze szkolne odjazdy autobusów w godz. 8.30–13.00 oraz 16.30–18.30 odbywać się będą z częstotliwością co 30 minut. W godzinach szczytowych będą kursowały wciąż co kwadrans. W dni robocze feryjne, soboty i niedziele częstotliwość kursowania na linii 5 nie zmieni się.
Linia 16
W soboty autobusy tej linii będą kursowały do godz. 18, przy czym wciąż na bardzo podobnej trasie w sobotnie wieczory z częstotliwością co 30 minut będą jeździły autobusy linii 15. W dni robocze rozkład jazdy linii 16 pozostaje bez zmian.
Linia 18
Zmianie ulegnie częstotliwość kursowania w dni robocze i niedziele. W dni robocze w godz. 6.00–7.15 oraz po godz. 17.00 kursy będą wykonywane co około godziny, natomiast w godz. 5.00–6.00 i 7.15–17.00 autobusy linii 18 wciąż będą kursowały co 30 minut. W niedziele, ze względu na zmniejszone zainteresowanie podróżami na linii 18, wynikające z ograniczenia handlu, wykonywane będą tylko kursy dostosowane do podstawowych godzin pracy zakładów przemysłowych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, tj. ok. godz. 6, 14 i 22.
Linia 23
W dni robocze po godz. 20, w soboty przed godz. 8.30 i po 16.30 oraz przez całą niedzielę autobusy linii 23 będą kursowały z częstotliwością co 60 minut. Odjazdy w dni robocze w godz. 5.00–20.00 oraz w soboty między godz. 8.30 i 16.30 będą wciąż odbywały się regularnie co 30 minut.
Linia 24
Na linii 24 w dni robocze szkolne odjazdy w godz. 8.30–13.00 oraz od 16.30 do 18.30 będą wykonywane z częstotliwością co 30 minut. W godzinach szczytowych linia 24 nadal będzie funkcjonowała z częstotliwością co 15 minut, a w soboty i niedziele częstotliwość kursowania linii 24 pozostanie bez zmian.
Pozostałe linie
Częstotliwość kursowania linii 3, 8, 15, 27 pozostaje bez zmian, przy czym dla zachowania odpowiedniej koordynacji i synchronizacji z innymi liniami, na niektórych kursach nastąpią kilkuminutowe przesunięcia (na linii 27 w soboty i niedziele wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy).
Rozkłady jazdy linii 4, 10, 26, 28, 29, N1, N2 nie zmienią się.
Linia C
W soboty i niedziele zwiększeniu ulega liczba kursów na linii C do Cmentarza w Jaszkowie.
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY