Kilka ciężarówek wody, setki kombinezonów ochronnych, profesjonalne ozonatory i detektory, ciężarówki środków higienicznych, setki litrów skażonego alkoholu do dezynfekcji a także sprzęt ochrony bezpośredniej dla szpitali w Legnicy, Bolesławcu oraz stacji Pogotowia Ratunkowego w Chojnowie i Wrocławiu – to dar mieszkańców ziemi chojnowskiej i lokalnych (i nie tylko) przedsiębiorców, którzy w trudnej sytuacji solidaryzują się, wspierając służbę zdrowia. W ciągu kilkunastu dni zebrali łącznie 100 tysięcy złotych.
Od zbiórki na wodę po profesjonalny sprzęt dla szpitali
Wszystko zaczęło się od zbiórki pieniędzy na wodę dla pacjentów i personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. W połowie marca całą Polskę obiegła informacja o problemach z dostępem do wody mineralnej w placówkach służby zdrowia – to efekt specjalnych środków ostrożności dotyczących m.in. zakazu odwiedzin i przynoszenia rzeczy z zewnątrz przez pensjonariuszy. Apel, do którego dołączył się legnicki szpital, spotkał się z odpowiedzią m.in. mieszkańców ziemi chojnowskiej i lokalnych przedsiębiorców chcących pomóc w tej trudnej sytuacji. Na czele tej grupy stanął Andrzej Kupczyk, współwłaściciel Piekarni Kupczyk, który przy wsparciu lokalnego portalu chojnow.pl, na bieżąco raportował o postępach w zbiórce i zachęcał do dalszej pomocy.
Początkowe plany zakładały dostarczenie do legnickiego szpitala ciężarówki z 9 paletami wody. Efekt przerósł oczekiwania. Dzięki hojności darczyńców, łącznie do wojewódzkiej lecznicy dotarły aż dwie ciężarówki wypełnione wodą (10 000 butelek), ponadto udało się zebrać dodatkowe 1 200 butelek dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu oraz 600 butelek dla chojnowskiej stacji Pogotowia Ratunkowego. Mieszkańcy ziemi chojnowskiej oraz lokalni przedsiębiorcy na wodę wydali łącznie ponad 15 tysięcy złotych.
Brak wody nie był jednak jedynym problemem z jakim zaczęły w czasie zarazy borykać się miejscowe szpitale. Zapotrzebowanie na pościel jednorazową, poduszki jednorazowe oraz pościel bawełnianą, do tego problemy ze środkami ochrony bezpośredniej występujące w Pogotowiu Ratunkowym spowodowały, że mieszkańcy Chojnowa i gminy Chojnów po raz kolejny pokazali swoją solidarność w trudnym czasie. 26 marca Andrzej Kupczyk zainicjował kolejną zbiórkę, która podobnie jak pierwsza spotkała się z ogromnym odzewem. W efekcie – już 6 kwietnia charytatywny licznik przekroczył 100 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu udało się zakupić m.in. 650 kombinezonów ochronnych dla chojnowskiej stacji Pogotowia Ratunkowego, profesjonalny ozonator i detektor, ciężarówkę środków higienicznych, 600 litrów skażonego alkoholu do dezynfekcji a także potężny generator ozonu dla szpitala…
Pociąg jedzie dalej…
- Gotówka plus pomoc rzeczowa – to jest niesamowita sprawa! – komentuje Andrzej Kupczyk, inicjator akcji – Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że zadziałałem na mocy i na pełnym zaufaniu Was – mieszkańców Chojnowa i gminy oraz przyjaciół mojej firmy. Mogę już powiedzieć, że zadziałaliśmy jak pospolite ruszenie i to w takim małym regionie. Macie Państwo spokojne sumienie, że robimy tak wiele! Grosz do grosza a będzie… tak się stało u nas – dodaje.
W akcję włączyła się ogromna liczba przedsiębiorców z Chojnowa, okolic miasta i nie tylko: restauracje, kancelarie notarialne, wydawnictwa reklamowe, warsztaty, firmy kamieniarskie, sklepy, fabryki, hurtownie, firmy transportowe, a także firma ECS z Ostrzeszowa, zajmująca się produkcją generatorów ozonu oraz różnych specjalistycznych urządzeń ukierunkowanych na potrzeby służby zdrowia, która chcąc wesprzeć akcję, sprzedała profesjonalny sprzęt dla chojnowskiego oraz wrocławskiego pogotowia i legnickiego szpitala po bardzo okazyjnych cenach. Przykładem mogą być dwa generatory ozonu o ogromnej wydajności w cenie 2 złotych brutto!
Ogromne środki na konto akcji trafiają również z kieszeni prywatnych osób i grup funkcjonujących na terenie ziemi chojnowskiej. W pomoc włączają się szkoły, przedszkola oraz chojnowska biblioteka. Oprócz środków pieniężnych do organizatora akcji trafia konkretna pomoc rzeczowa, która jest rozdysponowywana w zależności od potrzeb konkretnych jednostek służby zdrowia.
Dalsze plany
Akcja trwa nadal. Szczegóły oraz pełna lista darczyńców publikowana jest codziennie na łamach portalu chojnow.pl. W planach kolejne zakupy.
- Co robimy dalej? Walka o maseczki z filtrem FPP2 i FPP3, kombinezony oraz odzież ochronną do szpitala zakaźnego w Legnicy. Ogromna potrzeba na maski, fartuchy barierowe, kombinezony, ochraniacze foliowe na buty do kolan oraz inny sprzęt ochrony bezpośredniej – wymienia organizator akcji. W planach jest wsparcie również gminnych ośrodków zdrowia w Rokitkach (których mieszkańcy wiodą prym wśród darczyńców) oraz Krzywej, a także stacji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, która potrzebuje generatorów ozonu, maseczek, rękawic i kombinezonów.
- Nasz pociąg jest największy na świecie! Nie ma w Polsce drugiej takiej drużyny jak my. Zaczynaliśmy od jednej złotówki – jestem z was ogromnie dumny! – komentuje Andrzej Kupczyk.
Źródło: chojnow.pl
FOT. CHOJNOW.PL