Teatr Modrzejewskiej w Legnicy apeluje o użyczenie na jubileuszową wystawę zdjęć, dokumentów i jakichkolwiek innych materiałów dokumentujących działalność Teatru Dramatycznego Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Legnicy.
W związku z obchodami 175. rocznicy powstania budynku teatru w Legnicy na jesień zaplanowano cykl wystaw obrazujących jego dzieje. Okres od roku 1842 do 1944, kiedy w gmachu w Rynku funkcjonował teatr niemiecki, zostanie zaprezentowany we wrześniu, czasy Teatru Dramatycznego Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej (1946-1964) – w październiku, a 40 lat profesjonalnej polskiej sceny – w listopadzie.
Szczególnie przy organizacji drugiej z tych wystaw, “radzieckiej”, Jacek Głomb – dyrektor Teatru Modrzejewskiej – liczy na pomoc mieszkańców Legnicy.
- W Teatrze Dramatycznym Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej pracowali także Polacy. Sprawowali, jak możemy się domyślać, funkcje administracyjne. Dlatego zwracamy się do Państwa, do żyjących jeszcze pracowników tamtego teatru i ich potomków, ale też widzów, o przekazywanie wszelkich materiałów, które moglibyśmy wykorzystać przy organizacji okolicznościowej wystawy – mówi Jacek Głomb.
Ktokolwiek może pomóc, proszony jest o kontakt z kierownikiem literackim Teatru Modrzejewskiej Robertem Urbańskim (tel. 530 375 252, mail: rurbanski@teatr.legnica.pl ).
“W 1946 roku okupacyjne władze sowieckie sprowadziły do Legnicy zespół aktorski z ukraińskiego Charkowa. Radziecki teatr w Legnicy grał przez blisko dwadzieścia lat, zdobywając – mimo ówczesnej sowietofobii – uznanie dla kunsztu wykonawców i realizatorów (jeden dzień w tygodniu przedstawienia mogli też oglądać Polacy i inne narodowości zamieszkujące miasto).” - pisze o radzieckim okresie Robert Urbański w zarysie dziejów legnickiego teatru.
Z myślą o październikowej wystawie teatr nawiązał kontakt z rosyjskimi archiwami. Ma już zgromadzoną część zdjęć i unikatowe dokumenty, m.in. rozkaz o powołaniu Teatru Dramatycznego Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Legnicy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI