Blisko 250 gości, nie tylko z Polski, spodziewa się Jacek Głomb – dyrektor Teatru Modrzejewskiej – podczas zaplanowanej na 23-27 listopada kulminacji jubileuszu 40-lecia polskiej sceny w Legnicy. Przyjadą na premierę “Biesów” wg Fiodora Dostojewskiego, Galę i inne wydarzenia: panele dyskusyjne, koncert muzyki teatralnej, promocję antologii “Dramaty Modrzejewskiej”, projekcje filmowe.
Na część jubileuszowych atrakcji nie ma już szans się dostać. Zwłaszcza na “Biesy” w reżyserii Jacka Głomba, choć premierę tego spektaklu rozłożono aż na dwa wieczory (23-24 listopada). Fanom Dostojewskiego i legnickiego teatru pozostaje jak najszybciej rezerwować sobie miejsce na któreś z grudniowych przedstawień (2 -3 grudnia, godz. 18). Dużo łatwiej dostać się na projekcje z cyklu “Modrzejewska na ekranie”, podczas których przypomniane zostaną cztery z ośmiu dramatów utrwalonych dla Teatru Telewizji “Ballada o Zakaczawiu”, “Orkiestra”, “Wschody i Zachody Miasta”, “Made in Poland” ( 25, 27 listopada). Kasa rozprowadza bezpłatne wejściówki. Wciąż do zdobycia są też bezpłatne wejściówki na koncert “Nasza muzyka”, promujący płytę z 19 utworami napisanymi do legnickich spektakli od “Narkotyków” po “Cara Samozwańca”, zaaranżowanymi na nowo przez Łukasza Matuszyka (26 listopada). Bez zaproszeń i wejściówek będzie można przyjść m.in. na promocję II tomu antologii tekstów napisanych specjalnie dla legnickiej sceny pt “Dramaty Modrzejewskiej” (25 listopada) albo panel poświęcony Teatrowi Józefa Jasielskiego w Legnicy (26 listopad). Szczegółowy program pod tekstem.
Jacek Głomb mówi, że bardzo mu zależało, aby załoga Teatru Modrzejewskiej obchodziła czterdziestolecie nie tylko we własnym gronie. Chciał, by było to wspólne święto Teatru Dramatycznego w Legnicy, Centrum Sztuki Teatr Dramatyczny w Legnicy i Teatru Modrzejewskiej, czyli wszystkich trzech instytucji, które od roku 1977 stanowiły polską scenę w Legnicy.
- To się udało – zapewnia Głomb. – Przyjadą pracownicy (także aktorzy) pierwszego zespołu pod dyrekcją Janusza Sykutery. Przyjedzie Józef Jasielski, który był dyrektorem legnickiego teatru od 1980 do 1990 roku. I będą też ludzie, którzy współtworzyli razem z nami ten teatr od lat dziewięćdziesiątych: pracownicy, byli współpracownicy, najbardziej aktywni członkowie Klubu Gońca Teatralnego. Oczekujemy mocnej reprezentacji gości z kraju: dziennikarzy, dyrektorów festiwali. Specjalnie z Batumi przyleci dyrektor tamtejszego Państwowego Teatru Dramatycznego Andra Enukidze.
Teatr żyje tym świętem od lutego, i przez te kilka miesięcy zrobił wiele, by jubileuszowe podniecenie udzieliło się legniczanom. Miasto objeżdżał tir ze spektakularnymi fragmentami scenografii z kilku spektakli, były happeningi, wystawy, a Mariola Hotiuk – szefowa teatralnej promocji – oprowadziła setki osób po kulisach legnickiej sceny, przybliżając im historię i współczesność Teatru Modrzejewskiej. Ostatnio ściany w foyer pokryły plansze wymieniające skrupulatnie twórców każdej z 250 premier wystawionych tu w od 27 listopada 1977, – od “Lata w Nohant” według Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Józefa Wyszomirskiego po hrabalowsko-haszkowską “Lekcję tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” w reżyserii Łukasza Czuja. Wrocławski artysta Tomasz Broda zaprojektował radosną jubileuszową grafikę z palącą papierosa Heleną Modrzejewską – poszła w świat, na parasolach, koszulkach, torbach, przypinkach.
Program Jubileuszu
23 listopada (czwartek)
godz. 18.00: “Biesy” wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Jacka Głomba – premiera, Scena Gadzickiego (bilety)
24 listopada (piątek)
godz. 16.00: Jubileuszowy event Klubu Gońca Teatralnego, Galeria Piastów (wstęp wolny)
godz. 18.00″Biesy” wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Jacka Głomba – premiera, Scena Gadzickiego (bilety)
25 listopada (sobota)
godz. 12.00: Modrzejewska na ekranie „Ballada o Zakaczwiu” i „Orkiestra”, Scena Gadzickiego (bezpłatne wejściówki)
godz. 16.00: Dramaty Modrzejewskiej tom II – promocja wydawnictwa Caffe Modjeska (wstęp wolny)
godz. 19.00: Gala jubileuszowa, Scena Gadzickiego (zaproszenia)
26 listopada (niedziela)
godz. 15.00: Teatr Józefa Jasielskiego w Legnicy – panel, Hall Starego Ratusza (wstęp wolny)
godz. 19.00: „Nasza muzyka” – koncert , Scena Gadzickiego (bezpłatne wejściówki)
27 listopada (poniedziałek)
godz. 18.00: Modrzejewska na ekranie „Wschody i Zachody Miasta” i „Made in Poland”, Scena Gadzickiego (bezpłatne wejściówki)
FOT. PIOTR KANIKOWSKI