Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzymał kolejny nowoczesny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem są to cztery kardiomonitory Philips IntelliVue MX500 z modułem transportowymIntelliVue X3 o wartości blisko 400 tys. zł. Wszystkie trafiły na oddział neonatologiczny z podoodziałem intensywnej terapii wcześniaków, noworodków i dzieci.
- Na przykład ten służy do wczesnego wykrywania sepsy u noworodków – podkreśla Wojciech Kowalik, lekarz kierujący oddziałem – pediatra, neonatolog i kardiolog dziecięcy. - To jedno z nielicznych takich urządzeń w Polsce. Wcześniej nas zaalarmuje niż się pojawią jakieś objawy sepsy u dziecka, niż wykażą to badania laboratoryjne, mikrobiologia.
Kardiomonitory już pracują – czuwają nad zdrowiem najmniejszych pacjentów szpitala. Każde z tych czterech urządzeń posiada inne ustawienia i parametry, które służą do monitorowania różnych funkcji życiowych.
Oprócz podstawowych parametrów takich jak saturacja, EKG, ciśnienie tętnicze, stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu i temperatura – każdy kardiomonitor posiada dodatkową jedną z unikalnych metod pomiarowych.
Jak już wyżej wspomniano pierwszy z nich jest wyposażony w monito HERO do wczesnego wykrywania groźnych dla życia zakażeń np. sepsy. Drugi posiada opcję NIPE – między innymi do oceny bólu u noworodka. Trzecie z urządzeń może być wykorzystywane do ciągłego monitorowania czynności mózgu za pomocą EEG. Natomiast czwarty kardiomonitor ma możliwość oceny utlenowania tkankowego, przede wszystkim mózgu u noworodków poddawanych hipotermii z powodu niedotlenienia wewnątrzmacicznego oraz u skrajnie niedojrzałych wcześniaków.
Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
FOT. KRZYSZTOF MACIEJAK/ WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY