Centralne Biuro Śledcze Policji informuje o rozbiciu działającej na Dolnym Śląsku grupy, która wytwarzała i sprzedawała falsyfikaty zabytkowych przedmiotów. Podróbki wyróżniała niespotykana dotąd w Polsce jakość. Trzech podejrzanych o oszustwa zatrzymano pod koniec kwietnia w Jaworze, czwartego kilkanaście dni temu pod Kłodzkiem.
Mężczyźni próbowali sprzedać falsyfikaty jako autentyczne przedmioty zabytkowe za kwotę 270 000 złotych. Pokrzywdzony zdążył wpłacić im 50 000 zł jako zaliczkę, gdy do akcji wkroczyła policja.
Do pierwszych zatrzymań doszło w Jaworze pod koniec kwietnia. Poza kompletnie zaskoczonymi trzema mieszkańcami Dolnego Śląska w wieku 42,45 i 53 lata w ręce policjantów dostała się spora ilość drobnych przedmiotów udających zabytki. Były wśród nich m.in. podróbki starej biżuterii ze srebra, złota i brązu, kamienie szlachetne, miecz, dwa sztylety, srebrny kielich wysadzany kamieniami, płaskorzeźba z wizerunkiem dwóch aniołów, metalowa szkatuła z wieczkiem zdobionym wizerunkami świętych, metalowy krzyż, łańcuszki, zawieszki, kolczyki, itd.
W ramach wykonywanych czynności policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji przeszukali miejsca pobytu i zamieszkania zatrzymanych. Zabezpieczono telefony, laptopy oraz nośniki pamięci cyfrowych.
W pomieszczeniu wynajmowanym przez jednego z mężczyzn funkcjonariusze ujawnili „warsztat”. Znaleziono kilkaset form odlewniczych z silikonu i wosku oraz mosiężnych wzorców pasujących do niektórych z zabezpieczonych wcześniej przedmiotów. Zabezpieczono też dokumentację związaną z „produkcją” falsyfikatów oraz „przedmioty antyczne” w różnych etapach produkcji.
Wszystkie zabezpieczone rzeczy zostały poddane badaniom przez biegłego. Część z nich już została zaopiniowana przez eksperta jako falsyfikaty, natomiast reszta wymaga dodatkowych szczegółowych badań specjalistycznych, które dokładnie określą klasę fałszerstw. Jak informuje policja, zabytki zostały podrobione z jakością, której dotychczas w Polsce nie spotykano.
Trop zaprowadził funkcjonariuszy na teren powiatu kłodzkiego, gdzie pod koniec czerwca CBŚP zatrzymało kolejną osobę. To mężczyzna w wieku 62 lat, powiązany z oszustami z Jawora.
Zatrzymani mężczyźni byli wcześniej notowani za oszustwa oraz inne przestępstwa przeciwko mieniu a także za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.
Śledztwo jest nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz zbycia zabytków wiedząc, że są one podrobione lub przerobione. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy we Wrocławiu zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec jednego środki wolnościowe.