Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Świat znowu spotka się na scenie w Legnicy. U Łemków

Przez   /   17/06/2022  /   No Comments

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca “Kyczera” – organizator Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego “Świat pod Kyczerą” – zapowiada na początek wakacji jubileuszową 25. edycję swojej imprezy z udziełem 15 grup z 4 kontynentów. Koncerty galowe odbędą się w 13 dolnoślaskich miejscowościach. Wystąpią na nich artyści m.in. z Meksyku, Chile, Nepalu, Turcji, Burundii i Panamy. 

Zniesienie ograniczeń spowodowanych COVID19, pozwala na powrót do organizacji w tradycyjnej formie dużych wydarzeń kulturalnych. Należy do nich Międzynarodowy Festiwal Folklorystycznych „Świat pod Kyczerą”, który w bieżącym roku odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Jubileuszowa edycja zapowiada się wręcz sensacyjnie. Udział w organizowanym przez legnickich Łemków z Zespołu „Kyczera” festiwalu, potwierdziły między innymi zespoły z Meksyku, Serbii, Chile, Nepalu, Turcji, Ukrainy, Burundi i Panamy.  Dwa ostatnie kraje zaprezentują się festiwalowej publiczności po raz pierwszy. Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa dziesięć dni, odwiedzając kilkanaście miejscowości na Dolnym Śląsku i w Ziemi Lubuskiej. Gospodarzami dużych koncertów galowych, poprzedzonych barwnymi korowodami i animacjami ulicznymi, będą: gmina Rudna (1 lipca), Polkowice i Szprotawa (2 lipca), Lisiec w gminie Lubin (3 lipca), Wołów (5 lipca), Wrocław (6 lipca), Polanica-Zdrój (7 lipca), Bytom Odrzański (8 lipca) i Zamienice w gminie Chojnów (9 lipca). Finał całego wydarzenia, po raz pierwszy, zaplanowano w Legnickim Polu (10 lipca). W dniach 30 czerwca – 3 lipca, uczestników festiwalu gościć będzie Oleśnica. W dniu 4 lipca, odbędzie się jubileuszowa gala na legnickim Rynku. Podczas tego koncertu, nastąpi wręczenie organizatorom „Świata pod Kyczerą” certyfikatu FIDAF – Federation of International Dance Festivals, federacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe festiwale folklorystyczne w świecie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że już wcześniej legnicki festiwal został przyjęty w poczet IOV – International Organization of Folk Art. Koncerty i animacje z udziałem poszczególnych zespołów zaplanowano także w domach pomocy społecznej, noclegowni, stołówce charytatywnej, domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych. Dopełnieniem występów, będą warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów, kiermasze wydawnictw poświęconych historii i kulturze Łemków.

Głównymi partnerami stowarzyszenia “Kyczera” są: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, Gmina Legnickie Pole, Centrum Kultury Gminy Rudna, Centrum Kultury w Polkowicach, Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Gmina Chojnów, Gmina Lubin, Urząd Miejski we Wrocławiu, Urząd Miasta Oleśnicy, Szprotawski Dom Kultury, Wołowski  Dom Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bytomiu Odrzańskim, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Miejski Ośrodek Kultury. I Sztuki w Oleśnicy, Wrocławski Instytut Kultury. Organizację festiwalu wsparły finansowo: Fundacja KGHM Polska Miedź, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gmina Legnica. „Świat pod Kyczerą” jest członkiem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej. Szczegóły festiwalu już wkrótce na stronach www. kyczera.eulck.art.pl, Facebook i YouTube: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”, Facebook: Folklor w LCK.

Zespoły, które zgłosiły swój udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Świat pod Kyczerą”:

1. Ballet Folklorico de Pucon BAFPU – Pucon – Chile

2. “Abrasevic” – Kralievo – Serbia

3. Agrupacion Folklorica Encantos de mi Panama – Panama Oeste – Panama

4. Akayazwe Troupe – Bujumbura – Burundi

5. “Druzhba” i „Vesnyanka” – Równe – Ukraina

6. Everest Nepal Cultural Group – Kathmandu – Nepal

7. Tourism Folklore Research Centre TUFAK – Ankara – Turcja

8. Ballet Foklorico Aztlan de Mexico – Cuautitlan Izcali Edo de Mexico – Meksyk

9. Juventud Portena – Buenaventura – Kolumbia

10. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica – Polska

11. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Legnica – Polska

12. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” – Wrocław – Polska

13. Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” – Gorzów Wielkopolski – Polska

14. Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław” – Wrocław – Polska

Źródło: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca “Kyczera’

FOT. MATERIAŁY ORGANIZATORA FESTIWALU

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KWADRAT_BANER_czerwona_nitka_warsztaty

„Czerwona nitka” – nowa wystawa w Galerii Sztuki

Read More →