Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Styczeń w Teatrze Modrzejewskiej

Przez   /   19/12/2013  /   No Comments

W styczniu miłośnicy teatru mają do wyboru mroczny thriller, pierwszorzędną komedię o zamachu na pierwszego sekretarza KC PZPR, ponadczasową familijną baśń lub słynny dramat Czechowa. Same rarytasy. Polecamy i zapraszamy.

 

Spektakl ZABIJANIE GOMUŁKI

Wg powieści Tysiąc spokojnych miast.

4 i 5 stycznia (sobota, niedziela) godzina 19.00

Spektakl odbędzie się także 7, 8 i 9 stycznia o godzinie 11.00

Scena Gadzickiego, Teatr, Rynek 39

Bilety 25zł i 15zł

Według zgodnej opinii krytyków najlepsza sceniczna adaptacja prozy Jerzego Pilcha w polskim teatrze. Pełna humoru opowieść o zamachu na I sekretarza PZPR z użyciem chińskiej kuszy.

?Akcja sztuki dzieje się w 1963 roku i opowiada o próbie zamachu na ówczesnego pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułkę. Bohaterem przedstawienia jest niejaki Józef Trąba, w którego postać wcielił się Zbigniew Waleryś.

Reżyseria -  Jacek Głomb, auutor adaptacji książki Jerzego Pilcha – Robert Urbański, scenografia – Małgorzata Bulanda, muzyka – napisał Bartosz Straburzyński.?

(Andrzej Lampart, ??Zabijanie Gomułki? w legnickim teatrze?, www.tvp.pl/wroclaw, 31.10.2013)

 

Spektakl DROGA ŚLISKA OD TRAW. Jak to diabeł wsią się przeszedł.

10, 11 i 12 (piątek, sobota, niedziela) stycznia godzina 19.00

Gramy także 24, 25 i 26 (piątek, sobota, niedziela) stycznia  godzina 19.00

Scena Gadzickiego, Teatr, Rynek 39

Bilety 25zł i 15zł

?Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonym czasie na wsi, w jakimś klasycznym Zadupiu czy innych Psichkiszkach, z kościołem, sklepem i strażacką remizą. Mieszkańcy tego izolowanego mikroświata to ludzie prości, czasami dobrzy, czasami źli, pielęgnujący stereotypy, dawne urazy i aktualne uprzedzenia, kochają i nienawidzą zmuszeni żyć razem. Powrót z więzienia jednego z nich, pijaka i awanturnika Bogdana (Rafał Cieluch), który terroryzował wieś i znęcał się nad żoną Maryśką (Katarzyna Dworak), zakłóci pozorny spokój tej społeczności.?

(Grzegorz Żurawiński, www.gazeta.teatr.legnica.pl )

Trzeci spektakl aktorsko-autorskiego duetu Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka po Samych (2008), uznanych za ?wesoło-gorzką rozprawę z mitem wsi spokojnej, wsi wesołej? (Łukasz Drewniak) oraz Pracypospolitej (2010), gdzie poprzez obyczajową satyrę artyści diagnozowali stan polskiego społeczeństwa.

?Klaustrofobiczna, ciężka atmosfera sztuki Dworak i Wolaka byłaby pewnie trudna do zniesienia, gdyby nie przełamano jej co jakiś czas humorem ? rubasznym, pieprznym, ocierającym się o granice dobrego smaku. Ze szczególną gracją rozbroiła tę bombę Zuza Motorniuk (Ola) w przezabawnej scenie zapładniania. Dzięki tym kompozycyjnym chwytom, widz ma chwilę na złapanie oddechu a dramatyczny finał zwala z nóg.

 Poza dobrą grą praktycznie wszystkich aktorów, na uwagę zasługuje ascetyczna, pomysłowa, zaskakująca swą funkcjonalnością scenografia Małgorzaty Bulandy oraz muzyka Kormoranów, niekiedy liryczna, niekiedy transowa, pięknie podkreślająca nastrój przedstawienia.?

(Piotr Kanikowski, ??Droga śliska od traw?. Zło się rodzi, widz truchleje?, www.24legnica.pl, 17.12.2013)

Spektakl IWANOW

17, 18 i 19 (piątek, sobota, niedziela)  stycznia godzina 19.00

Spektakl odbędzie się również 15 i 16 stycznia o godzinie 11.00

Scena Gadzickiego, Teatr, Rynek 39

Bilety 27zł i 16zł

?Iwanow jest przykładem niezwykle rzetelnej reżyserskiej roboty. Sprawne rozłożenie akcentów między tonacją serio a satyrą, tragizmem i komizmem, a także znakomite prowadzenie aktorów sprawia, że spektakl ogląda się z niegasnącym zainteresowaniem.?

(Magda Piekarska, ?Gazeta Wyborcza Wrocław?)

?Widzowie na scenie teatru oglądać będą wręcz dramatyczne chwilami próby odnalezienia się w przytłaczającej rzeczywistości. Rodzi się pytanie, kim jest tytułowy Iwanow? Czy to bezduszny drań, który nie kocha swojej chorej żony? Czy życiowy nieudacznik, który rodzinny majątek doprowadził na skraj bankructwa?

Losy głównego bohatera pokazane są na tle rosyjskiej, prowincjonalnej arystokracji, która zajmuje się głównie plotkowaniem, piciem wódki i przede wszystkim użalaniem się nad sobą.

Kim więc jest Iwanow? Na to pytanie każdy będzie mógł sobie sam odpowiedzieć po obejrzeniu sztuki w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.?            (Ewa Chojna, ??Iwanow? w legnickim teatrze?, Gazeta Wrocławska ? Tygodnik Legnica-Lubin, 2.11.2012)

 

Spektakl NIEKOŃCZĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ

22 i 23  (środa, czwartek) stycznia godzina 11.00

Scena Gadzickiego, Teatr, Rynek 39

Bilety 22zł i 15zł

?Nieczęsta to okazja, by do teatru wybrać się całą rodziną i nikt się nie nudził. Barwne widowisko z piosenkami na dużej legnickiej Scenie Gadzickiego (?) i ponadczasowa baśń o chłopcu, który broni świat fantazji przed zagładą, stwarza taką właśnie szansę.?

(Grzegorz Żurawiński, www.gazeta.teatr.legnica.pl )

?Kluczowym motywem napędzającym akcję przedstawienia jest pełna niebezpieczeństw długa podróż, odbycie której jest próbą charakteru – wymaga odwagi, wiary w powodzenie misji, pokonania przeszkód i przeciwników, ale przede wszystkim przezwyciężenia własnych słabości.

 Przeniesienie widza w świat baśni i zamieszkujących go niezwykłych postaci stał się dla legnickich twórców doskonale wykorzystaną okazją do pokazania potęgi żywego teatru i jego środków inscenizacji: kostiumu, scenografii, ruchu, światła (z elementami teatru cieni) i muzyki. Będziemy także świadkami efektownych popisów umiejętności aktorów z elementami żonglerki, szczudlarstwa i śpiewu.?

(Grzegorz Żurawiński, www.gazeta.teatr.legnica.pl)

FOT. KAROL BUDREWICZ/ TEATR MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4040 dni temu dnia 19/12/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 19, 2013 @ 3:42 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →