Prezydent Legnicy ogłosił przetarg na budowę 1,6 km Zbiorczej Drogi Południowej od ul. Jaworzyńskiej do al. Rzeczypospolitej. Częścią zadania jest nowy most na Kaczawie. Będzie najdłuższy w Legnicy, zepnie prawobrzeżną i lewobrzeżną część miasta, ułatwiając komunikację pomiędzy Piekarami a centrum. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej w 2018 roku.
W ramach zadania powstanie m.in. dwupasmowa droga z chodnikami, ścieżkami rowerowymi zatokami autobusowymi, dwa ronda (na wysokości ul. Mickiewicza oraz na przecięciu ul. Topolowej i ul. Bielańskiej), parkingi na pół tysiąca samochodów, cztery przeprawy mostowe na Młynówce i największy w Legnicy most (119 metrów) przez Kaczawę. Także przejścia podziemne umożliwiające dostęp do przyszłego Parku Wodnego, który miasto planuje zrealizować w ciągu jednego sezonu między jesienią 2017 roku a wiosną 2018 roku.
Zbiorcza Droga Południowa ma biec obok tzw. “kabewiaka’, przez dawny Małpi Gaj w stronę ulicy Bielańskiej do al. Rzeczypospolitej. W następnym etapie (od roku 2018) zostanie przedłużona w kierunku Piekar. Teren jest przygotowany pod realizację inwestycji, w całości wykupiony przez miasto.
Wartość inwestycji mieści się w przedziale od 5 do 21 mln mln euro. Prezydent nie podaje dokładniejszych szacunków, nie chcąc sugerować ceny potencjalnym wykonawcom, którzy mogliby stanąć do przetargu. Do 26 stycznia 2016 roku ratusz czeka na oferty.
ogłaszając przetarg, po raz pierwszy w historii legnickiego samorządu zastosowano formułę tzw. forfaitingu. Oznacza to, że pełną odpowiedzialność za realizację i sfinansowanie tej inwestycji weźmie na siebie jej wykonawca. To on jest zobowiązany do znalezienia instytucji finansującej (banku) i regulowania bieżących należności w czasie trwania budowy. Po jej zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wierzytelności przejmie miasto. To ono w ciągu kolejnych 7 lat dokończy rozliczenia się z bankiem.
- Przy podpisywaniu umowy będą więc jak zwykle trzej partnerzy: gmina, wykonawca i bank, ale to wykonawca, a nie gmina, musi zatroszczyć się o zabezpieczenie finansowe inwestycji – dopowiada prezydent Tadeusz Krzakowski. – Przy przetargu będziemy patrzeć na warunki zaproponowane przez bank i na koszty, ale bardzo ważny będzie też dla nas termin zakończenia budowy.
Według założeń Urzędu Miasta w Legnicy, wykonawca musi się uporać z zadaniem najpóźniej do 31 maja 2018 roku. Ma to związek z kolejną inwestycją planowaną przez miasto, czyli Parkiem Wodnym, który latem 2018 roku musi już być dostępny dla amatorów kąpieli. Aby legniczanie mogli do niego dojechać, konieczna jest Zbiorcza Droga Południowa.
Zbiorcza droga południowa ma dla miasta charakter wręcz strategiczny. Połączy bowiem jego część zachodnią ze wschodnią, dzięki przeprawie przez Kaczawę. Jej realizacja rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy ulica Grabskiego przez ul. Reja połączona została ze Złotoryjską. Powstała dwujezdniowa droga. Trzy lata później ulicę Grabskiego przebudowano na odcinku od Kościuszki do Wojska Polskiego. Dzięki pozyskaniu środków unijnych (75 proc. dotacji ze ZPORR) wykonano tu inwestycję wartą ok. 2,6 mln zł. Powstały dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, parkingi i tereny zielone.
W ramach przebudowy ulicy Jaworzyńskiej już w 2014 roku kontynuowano budowę zbiorczej drogi południowej w kierunku wschodnim. Ulica Grabskiego od skrzyżowania z Wojska Polskiego sięgnęła poza skrzyżowanie z Jaworzyńską. W tym miejscu ulokowano potężną przepompownię wód deszczowych. To jest też początek najnowszej inwestycji. Przygotowując ją, wykonano dokumentację i wykupiono niezbędne pod budowę tereny.
FOT. , RYC., FILMY: URZĄD MIASTA W LEGNICY