Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Średniowieczna Legnicą. Skąd rycerz na Zakaczawiu?

Przez   /   16/12/2014  /   No Comments

Ledwo zakończył się poprzedni projekt Fundacji Sztuka dla Ludzi, który w całości dotyczył Miłkowic i był przeprowadzony w podlegnickiej miejscowości, a już pojawił się nowy mural przy jednej z głównych ulic naszego miasta.

Fundacja nie próżnuje, a jej współzałożycielka Dagmara Angier-Sroka ostatnio większość czasu spędza ponad ziemią. I nie chodzi bynajmniej o bujanie w obłokach, ale o żmudną pracę na podnośniku i rusztowaniach. Wielkoformatowe malarstwo przy ulicy II Armii Wojska Polskiego, które stworzyła wspólnie z mężem Bartłomiejem Sroką, dotyczy projektu „Średniowieczna Legnica” i jest jednym z dwóch naściennych efektów przedsięwzięcia. Drugi mural, który powstał ponad miesiąc temu namalował Otecki – znany wrocławski autor street-artu. Jego dzieło przedstawia Witelona, najznamienitszego myśliciela i teoretyka dawnej Legnicy, który stworzył m.in. podwaliny psychologii spostrzegania.
Vitello Thuringopolonis, znany także jako Erazm Ciołek, który w mnisim kapturze góruje ponad boiskiem szkolnym przy ulicy Kamiennej dzierży w dłoni pryzmat, który rozszczepia światło. Nawiązuje to do teorii widzenia, którą zajmował się trzynastowieczny badacz i w sposób symboliczny „oświeca” odbiorców. Wojtek Kołacz czyli Otecki potraktował swoją twórczość jako dwojaki kanał wiedzy: edukował uczniów, z którymi prowadził warsztaty plastyczne oraz przypomina legniczanom znamienitą postać Witelona, którego imię nosi np. tutejsza filia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej czy jedna z głównych miejskich „krzyżówek”. Użył trzech kolorów, a projekt – choć odzwierciedla jego niepowtarzalny styl – różni się od pozostałych jego realizacji w naszym mieście.
Warsztaty, które prowadził Otecki miały na celu przybliżenie uczniom podstawówki wiedzy historycznej i pogłębienie poczucia tożsamości z czasoprzestrzenią, czyli zarówno historią, jak i „dzisiaj” Legnicy. Sztuka uliczna, jako medium najbardziej współczesne i atrakcyjne dla młodych, to dobry sposób na przemycenie wiedzy, na alternatywną lekcję. Jej sens czuli także nauczyciele „jedynki”, którzy przysłali swych podopiecznych ze starszych klas na zajęcia plastyczne na podwórku i obserwowali ich zaangażowanych w malowanie ścian.
Mural Dagmary Angier-Sroki i Bartomieja Sroki ukazuje natomiast średniowiecznego rycerza, który trzyma w ręce tarczę z piastowskim herbem. Poniżej widnieje fragment Psalmu pisany łaciną: „Exaltationes Dei in gutture eorum, et gladii ancipites in manibus eorum” (Niech chwała Boża będzie w ich ustach, a miecze obosieczne w ich ręku; Psalm 149,6). Jak objaśniają pomysłodawcy: „słowa te są żywym przesłaniem dla każdego z nas, abyśmy mogli stać się współczesnymi rycerzami. W Średniowieczu dla walczących ważne było duchowe wsparcie, i to nie zmieniło się do dziś”. Zacytowany po łacinie fragment pochodzący z Księgi Psalmów Starego Testamentu ma zachęcić mieszkańców Legnicy do przeczytania całego utworu w języku polskim.
Projekt „Średniowieczna Legnica” zrealizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi, a współfinansowały Fundacja Polska Miedź oraz Urząd Miasta w Legnicy.

Justyna Teodorczyk

FOT. FUNDACJA SZTUKA DLA LUDZI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3425 dni temu dnia 16/12/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 16, 2014 @ 1:02 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Wyrok za naruszenie nietykalności policjanta

Read More →