O prawie 1300 złotych więcej będzie, co miesiąc wpływało na konta panów niż na konta Dolnoślązaczek. Średnia emerytura na Dolnym Śląsku wypłacana mężczyznom jest, więc znacząco wyższa niż emerytura wyliczona dla kobiet. Różnice są efektem m.in. tego, że kobiety na emerytury przechodzą wcześniej niż mężczyźni.
Średnia kwota nowej emerytury to dla kobiety 1549 zł a dla mężczyzny 2839 zł. Wypłaty pierwszych emerytur pokazują spore różnice w dochodach świeżych emerytów.
-Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni. Kobiety mają także mniejsze dochody na emerytalnych kontach, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, lub opieką nad chorym członkiem rodziny – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku
Do ponad siedmiu tysięcy mieszkańców naszego regionu już w październiku trafią pierwsze wypłaty. Większość z nich (ok. 64%) zostanie przelanych na bankowe konta emerytów, ok. 34% przyniesie do domu listonosz. We wrześniu do dolnośląskich placówek ZUS wpłynęło ponad 20 000 wniosków o przyznanie emerytury. ZUS rozpoczął już wypłatę emerytur przyznanych i naliczonych z pierwszych rozpatrzonych wniosków.
Od pierwszego dnia września ZUS przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę, wszystkich wniosków może zostać złożonych 44 843 tyle bowiem dolnoślązaków osiągnie powszechny wiek emerytalny w czwartym kwartale tego roku. Od 1 października obowiązuje wiek emerytalny: dla mężczyzn 65 lat, dla kobiet 60. Według szacunków Zakładu w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób, osiągnie wiek emerytalny. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Źródło: ZUS
RYC. PIXABAY.COM