Za nami kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbyła się 5 i 6 maja Legnica. Galeria Sztuki zamieniła się w międzynarodową arenę promocji współczesnego designu, przyciągając w swe progi ponad dwustu artystów ze wszystkich ośrodków akademickich Polski, a także wielu krajów Europy: od Estonii po Bułgarię i od Portugalii po Grecję, a nawet z najodleglejszych rejonów świata, takich jak Japonia czy Meksyk. W tłumie gości Festiwalu znaleźli się twórcy i miłośnicy biżuterii artystycznej oraz liczni przedstawiciele branży złotniczej, którzy od lat odwiedzają Legnicę.
„Srebrny” weekend obfitował w wernisaże wystaw – w obecności artystów otworzono ekspozycje w kilku lokalizacjach w sercu miasta. Otwarcie Festiwalu odbyło się tradycyjnie w Holu Teatru Modrzejewskiej, a piątkowy wieczór zwieńczył koncert jazzowy Piotr Rachoń Quartet w Art Cafe Modjeska.
Sobota rozpoczęła się od sesji popularnonaukowej Granice Sztuki Globalnej, by zakończyć się obfitującą w emocje i łzy wzruszenia galą rozdania nagród w 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Jakość”. Po najwyższy laur – Grand Prix Konkursu – sięgnęła koreańska artystka Youjin Um, uhonorowana za misternie wykonane srebrne brosze. To nie tylko dosłowna interpretacja tematu „Jakość”, ale też nowoczesna odsłona biżuterii z filigranu. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest tutaj. Wśród nagród znalazło się 5 kilogramów srebra, podarowane przez KGHM S.A., nagrody finansowe o łącznej wartości 40.000 zł, a także kilogram bursztynu od Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, nagroda Targów Inhorgenta z Monachium, statuetki: Srebrna Ostroga i Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, nagroda magazynu Lost in Jewellery i galerii Mydaybyday z Rzymu, 0,3 kg srebra od firmy Usługi Odlewnicze oraz Nagrodę Galerii Yes z Poznania. Łączna wartość nagród w Konkursie to niemal 70.000 zł.
Podczas kulminacji odbyły się także wydarzenia towarzyszące, tematycznie związane z biżuterią artystyczną, ale także zahaczające o tematykę zero waste i niosące refleksje dotyczące jakości w sztuce – czyli warsztaty z Arkiem Pasożytem i happening studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, którzy wcielą się w role żywych ekspozytorów biżuterii.
Galeria Sztuki zapowiada kolejne wydarzenia, których program poznamy wkrótce i niezmiennie zachęca do zwiedzania wystaw Festiwalu.
Wstęp wolny.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Legnicki Festiwal SREBRO jest realizowany dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Legnicy i dofinansowaniu ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY