Krajowa Sekcja Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność uważa, że obniżenie podatku miedziowego o 15 proc. nie wystarczy, by KGHM Polska Miedź mogła się rozwijać. Utrzymywanie podatku skutkuje utratą konkurencyjności i zadłużeniem. Zdaniem Solidarności, podatek “należy w pierwszej kolejności zamrozić. Związkowcy przypominają politykom PiS-u, że 4 lata temu to oni mówili o całkowitym zniesieniu tej daniny.
Jeszcze w trakcie trwania procedowania poselskiego projektu ustawy zmniejszającej podatek miedziowy o 15 proc. związkowcy wysłali do marszałka Sejmu (także do lubińskiego posła Krzysztofa Kubowa) pismo zwracające uwagę na skalę problemu. Informowali, że KGHM prowadzi działalność w niekorzystnych uwarunkowaniach geologicznych, eksploatuje drogie głębinowe kopalnie i musi sięgać po coraz niżej położone złoża, co oznacza, że koszt wydobycia rudy miedzi z upływem lat będzie rósł coraz bardziej. Przez podatek miedziowy spółka nie tylko musi się zadłużać, ale też straciła na konkurencyjności w stosunku do innych firm z branży, korzystających z odkrywek i nie ponoszących tak dużych kosztów.
Obniżenie podatku miedziowego o 15 proc. nie wystarczy. “Z analiz, jakie są znane KSGRM NSZZ Solidarność, efektywna stawka podatkowa dla KGHM Polska Miedź S.A. w Polsce jest o 30 % wyższa od najbardziej obciążonego producenta miedzi poza Polską (Australia Południowa) i aż o 43% wyższa niż średnie obciążenie producentów miedzi na świecie. Zaproponowana obniżka o 15 % nie ma nic wspólnego z analizami ekspertów. W ocenie Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, to nie kto inny jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości mówili o całkowitym zniesieniu podatku”.
Zamrożenie na rok podatku miedziowego proponował w Sejmie klub posłów Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Propozycja nie przeszła.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI