Uczestnicy projektu “Kultura dojrzałości”, prowadzonego przez Fundację Sztuka dla Ludzi wracają do cyklicznych zajęć po krótkiej feriowej przerwie. Na ostatnie styczniowe zajęcia (28. i 31. 01.12) sześćdziesięciolatkowie zabrali swoje wnuki i były to pierwsze z dziesięciu planowanych warsztatów międzypokoleniowych.
Ich celem jest nie tylko twórczość, ale również integracja. Pozwalają też poczuć się dobrze doświadczonym już w twórczości seniorom, którzy mogą przekazać swe nowe umiejętności wnukom. Bartłomiej Sroka, prezes Fundacji, tłumaczy: ?celem projektu jest niwelowanie społecznego wykluczenia osób po 60-tce, dlatego chcemy nie tylko aktywizować twórczo naszych podopiecznych, ale także dać im szansę, by poczuli się pewni siebie, cenni i by zaimponowali swoim bliskim?. Teraz wnuczkom, a na kolejnych spotkaniach ? sąsiadom, znajomym, innym członkom rodziny, których będą mogli zaprosić do Otwartej Pracowni Sztuki.
Podczas zajęć z wnukami, poświęconych kalkomanii, powstawały wyjątkowe kubki, talerzyki i filiżanki. Spotkanie należało do udanych, najmłodsi liczyli 4 lata, najstarsi ? 16. Czekał na nich poczęstunek i ?dużo pracy. Maluchy chętnie towarzyszyły babciom i jeszcze chętniej wyręczały je w wycinaniu i naklejaniu kalkomanii oraz forsowały swoje pomysły. Efektem tej międzygeneracyjnej współpracy są bardzo ciekawe połączenia tych dwóch światów, jak np. bohaterowie kreskówek w otoczeniu stylizowanych dekoracji kwiatowych. Te zajęcia to nie tylko zderzenie ?pokoleń?: klasycznych i nowoczesnych koncepcji, ale również temperamentów. Starsi warsztatowicze znają już smak oczekiwania na efekt pracy z ceramiką (by utrwalić ozdoby naczynia muszą zostać wypalone w specjalnym piecu), dzieci nie mogły się doczekać swoich dzieł. ?My babcie pękałyśmy z dumy, wnuki dobrze się bawiły, a pomysłodawcy powinni pogratulować sobie trafionego w dziesiątkę pomysłu? ? podsumowała spotkanie jedna z seniorek i bywalczyni Otwartej Pracowni.
Akcja Kultura Dojrzałości trwa do 30 czerwca 2013 r. Na koniec organizatorzy planują zbiorową wystawę prac uczestników powstałych podczas 9-ciu miesięcy warsztatów oraz powernisażowe party. Ale przedtem odbędzie się jeszcze kilkadziesiąt spotkań poświęconych: ceramice, filcowaniu, fotografii, malarstwu oraz ?domowemu dizajnowi?, a także kilkudniowy plener. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne dla całej grupy, która liczy kilkadziesiąt osób w wieku 60+. Jest on dofinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Materiały Fundacji Sztuka dla Ludzi