Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Sejmik zakazał odkrywki. Czy wojewoda uchyli zakaz?

Przez   /   01/03/2013  /   No Comments

Sejmik zdecydował o wpisaniu do nowej strategii województwa zakazu wydobywania legnickiego węgla metodą odkrywkową. Stało się tak, bo Janusz Mikulicz i Michał Huzarski – dwaj legniccy radni z rządzącej na Dolnym Śląsku koalicji PO i SLD – poparli opozycję w tej sprawie. Sam Mikulicz studzi jednak entuzjazm, jaki po głosowaniu zapanował wśród przeciwników odkrywki: – Ten zapis może być jeszcze uchylony przez wojewodę.

Projekt strategii przewidywał eksploatację węgla brunatnego w regionie legnickim jako ratunek przed nieuniknionym wyczerpywaniem się zasobów rudy miedzi i ciągłym ryzykiem długotrwałej dekoniunktury na rynku metali, która mogłaby wpędzić KGHM w kłopoty finansowe. To miał być jeden z filarów rozwoju tej części województwa. Opozycja wsparta głosami Mikulicza i Huzarskiego zdemolowała tę wizję. Zapis o zakazie odkrywki stanowi poważne utrudnienie dla inwestorów, którzy chcieliby kiedykolwiek sięgnąć po legnicki węgiel. Zmusza ich do poszukiwania mniej inwazyjnej metody.

- Do strategii nie powinno się wpisywać zakazów, dlatego nie jestem pewien, czy wojewoda nie uchyli naszej decyzji – mówi rady sejmiku Janusz Mikulicz z PO.

- I mimo tego zdecydował się Pan w tej sprawie zagłosować tak jak opozycja? – pytam.

- Tak – odpowiada Mikulicz. – Dlatego, że ci ludzie przeszli już przez referenda, przez protesty, i wciąż się ich ignoruje. Gdzieś tam wysoko pyszna władza jest głucha na ich argumenty. Jakby ta władza zeszła na dół, porozmawiała z nimi, to pewnie inaczej zaczęła by myśleć.

Z radością przyjęła wynik głosowania Ogólnopolska Koalicja “Rozwój – Tak, Odkrywki – Nie”. Dziś swoje oświadczenie w tej sprawie przekazała mediom jej przewodnicząca, Irena Rogowska – wójt położonej na złożu węgla brunatnego gminy Lubin. Poniżej publikujemy treść oświadczenia.

W związku z przyjęciem przez radnych sejmiku województwa dolnośląskiego ?Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020? uwzględniającej wniesioną przez samorządy regionu legnickiego poprawkę zakazującą wydobycia węgla brunatnego w okolicach Legnicy metodą odkrywkową, pragnę przekazać wyrazy uznana i wdzięczności dla tych wszystkich radnych, którzy postanowili uszanować głos społeczny wyrażony w ważnym i prawomocnym referendum z września 2009 r.

Mieszkańcy sześciu gmin: Lubin, Ścinawa, Prochowice, Kunice, Miłkowice i Ruja położonych na złożu ?Legnica? wypowiedzieli się wówczas przeciw planom budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową głosując w blisko 95 % na Nie.

Dziś po ponad trzech latach samorząd województwa wdraża ten werdykt w życie!

Jest to bardzo ważny krok we właściwym kierunku, który mamy nadzieję przełoży się na zmianę priorytetów polityki energetycznej także na szczeblu krajowym.

Od wielu lat stoimy na stanowisku jako Społeczny Komitet ?STOP Odkrywce? i Ogólnopolska Koalicja ?Rozwój Tak – Odkrywki Nie?, iż plany budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego ze względu na gigantyczne koszty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe powinny zostać powstrzymane i odłożone do lamusa historii.

Niewykluczone, iż odważna decyzja radnych sejmiku skieruje wysiłek władz województwa dolnośląskiego na rzeczywisty rozwój naszego regionu, który w żadnym wypadku nie powinien opierać się na archaicznej, dewastującej środowisko naturalne metodzie wydobycia węgla brunatnego jaką jest odkrywka.

 

Irena Rogowska

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4327 dni temu dnia 01/03/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 1, 2013 @ 2:02 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

472148418_967256205455518_7058843319275423627_n

Solidarność wycięła 120-letni platan. Legnica oburzona

Read More →