Zdemontowana linia kolejowa nr 316 ze Złotoryi przez Zagrodno do Chojnowa będzie w przyszłości ścieżką rowerową. Z taką myślą samorządy przejmują torowisko od PKP. Zdaniem burmistrza Chojnowa Jana Serkiesa, do końca roku wszystkie będą miały ten etap za sobą i będzie można wspólnie przystąpić do opracowania projektu oraz poszukania zewnętrznych środków na jego realizację.
Sprawa ciągnie się od roku 2014, gdy spółka PKP S.A. podpisała porozumienie z gminami Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Zagrodno, Złotoryja, Chojnów oraz miastem Chojnów. Zadeklarowała w nim wolę przekazania samorządom torowisk zlikwidowanych, przeznaczonych do rozbiórki, linii nr (284 i 316) na odcinkach od Lwówka Śląskiego przez Złotoryję i Chojnów do Rokitek (Zamienic). Zakładano, ze jeśli nie ma szans na powrót pociągów, najsensowniej będzie wykorzystać je pod potrzeby turystyki rowerowej. Za wzór służyło zagospodarowanie dawnej linii kolejowej nr 284 z Lwówka Śląskiego do Gryfowa, gdzie powstała bardzo popularna wśród mieszkańców ścieżka pieszo-rowerowa. Po przedłużeniu jej – jak zakładała koncepcja – do Rokitek cykliści z Polski, Czech i Niemiec podróżujący Euroregionalną Magistralą Rowerową ER-10 docieraliby na Pogórze Kaczawskie i Równinę Chojnowską, a dla mieszkańców Złotoryi i Chojnowa otworzyłaby się wygodna, bezpieczna droga do wycieczek na południe.
Kolej zdemontowała stare szyny z fragmentu linii 316 od Złotoryi przez Zagrodno do Chojnowa. Likwidację linii 284 z Jerzmanic Zdroju do Lwówka Śląskiego wstrzymano, m.in, na skutek interwencji samorządowców. Od ubiegłego roku namawiają oni władze PKP, ministra infrastruktury i marszałka Dolnego Śląska do modernizacji tego odcinka. Od ścieżki rowerowej woleliby bowiem pociągi pasażerskie relacji Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Wleń – Jelenia Góra.
Ścieżka rowerowa powstanie, choć będzie znacznie krótsza niż pierwotnie planowano. Połączy Chojnów ze Złotoryją. Starostwo Powiatowe w Złotoryi, które pierwotnie koordynowało ten projekt, niedawno przekazało pałeczkę burmistrzowi Chojnowa.
- Miasto Chojnów i gmina Złotoryja już przejęły torowisko na swoim terenie. Czekamy na pozostałych partnerów: gminę wiejską Chojnów, gminę Zagrodno i miasto Złotoryja – mówi burmistrz Jan Serkies. – Myślę, że do końca roku sprawy z koleją zostaną załatwione i będziemy mogli zacząć się organizować.
Mobilizująco przykład gmin Pielgrzymka, Świerzawa i Wojcieszów oraz Nadleśnictwa Złotoryja, które wspólnie uzyskały od marszałka pieniądze na budowę 38 kilometrów ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą, wieżami widokowymi, wypożyczalnią rowerów. WIĘCEJ TUTAJ.
FOT. PIXABAY.COm