Sprawa ponad 450 hektarów gruntów, bezprawnie przekazanych przez wojewodę parafiom z Diecezji Legnickiej, wciąż nie znalazła rozstrzygnięcia. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce, aby ziemia wróciła do Agencji Nieruchomości Rolnych. Spór pomiędzy przedstawicielami Kościoła a rządu bada w tej chwili Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Ministerstwo kwestionuje decyzje, na podstawie których w latach 2000-2004 ziemia z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych została nieodpłatnie przekazana do parafii w Krotoszycach, Lubinie, Starych Bogaczowicach, Gromadce, Pogorzeliskach, Chocianowcu, Szklarskiej Porębie, Piechowicach, Zbylutowie, Mysłakowicach, Ciechanowicach, Brunowie, Zimnej Wodzie, Szczawnie Zdroju, Męcince, Osieku Łużyckim, Wojciechowie, Sadach Górnych, Rudzicy, Lipie Jaworskiej , Jerzmiankach i Chojnowie. Parafie otrzymywały je jako zadośćuczynienie za kościelne mienie utracone po wojnie na Wschodzie na podstawie art. 70a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa pozwalała jednak na przekazanie jednej parafii nie więcej niż 15 hektarów gruntów, tymczasem do wspomnianych parafii trafiały areały większe, niekiedy znacznie większe. Gdy w działaniach wojewody dopatrzono się nieprawidłowości, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2008-2009 wydał decyzje administracyjne stwierdzające nieważność w części lub całości 17 decyzji z lat 2000-2004.
Diecezja Legnicka nie pogodziła się z takim obrotem sprawy. Zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskami o ponowne rozpatrzenie sprawy w odniesieniu do wszystkich wskazanych wyżej decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Diecezja chciała być stroną w toczącym się postępowaniu, ale w 2011 roku nie zgodził się na to Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego zdaniem ta rola przysługuje tylko obdarowanej gruntami parafii. Diecezja odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten w października 2011 r. stwierdził nieważność decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z uzasadnienia wynika, że zadecydowały błędy formalne, a nie względy merytoryczne, więc strona rządowa nie złożyła broni.
W sprawie jednej z 17 decyzji Minister Administracji i Cyfryzacji pilotażowo w styczniu 2013 roku ponownie umorzył postępowanie odwoławcze. I ponownie decyzja ta została przez Diecezję Legnickązaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Akta sprawy wraz z odpowiedzią MAC na skargę w dniu 11 marca 2013 r. zostały przekazane do WSA.
Adam Koziołek, rzecznik MAC, wyjaśnia: - W pozostałych 16 sprawach wnioski Diecezji Legnickiej nie zostały dotychczas rozpatrzone, przyjmując założenie, że prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w jednej sprawie, potwierdzający ewentualnie legalność proponowanego rozstrzygnięcia Ministra Administracji i Cyfryzacji, umożliwi wydanie kolejnych rozstrzygnięć w sprawach, co do zasady o tożsamym stanie faktycznym i prawnym. Przyjęcie wspomnianego założenia prowadzi do sytuacji, że ewentualne skargi Diecezji Legnickiej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzje Ministra Administracji i Cyfryzacji w pozostałych 16 sprawach nie będą prawnie skuteczne. Ostateczne decyzje Ministra Administracji i Cyfryzacji we wszystkich omawianych sprawach umożliwią podjęcie przez Agencję Nieruchomości Rolnych ewentualnych działań mających na celu odzyskanie przekazanych nieruchomości.