Zaczynająca się właśnie jubileuszowa edycja Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego jest okazją by ocenić artystyczny potencjał regionu, ale też spojrzeć w przeszłość i powspominać starych mistrzów.
Przede wszystkim zmarłego w 1986 roku profesora Bronisława Chyłę. Był legendą legnickiego środowiska artystycznego. To on w 1970 roku zainicjował wystawienie w Okręgowym Muzeum Miedzi prac plastyków ze Studium Nauczycielskiego, z którymi współtworzył Grupę Zamek. Wydarzenie to dało początek organizowanym odtąd cyklicznie Wystawom Plastyki Zagłębia Miedziowego. Dorobek czworga artystów z tego środowiska (Bronisława Chyły, Witolda Fiderkiewicza, Teresy Włodarczak oraz Tadeusza Wrońskiego) przypomni retrospektywa „Grupa Zamek. 45 lat później”, którą już od 8 października będzie można oglądać na legnickim zamku.
Wspomnieniowy charakter będzie miała również plenerowa wystawa fotografii i dokumentów obrazujących życie artystyczne w Zagłębiu Miedziowym od roku 1945 do czasów współczesnych. Od 6 października będzie można ją oglądać na placu przed legnicką Galerią Sztuki.
Główna ekspozycja XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego (dostępna od 2 października w dwóch miejscach: Galerii Sztuki na pl. Katedralnym i Galerii Ring w Rynku) koncentruje uwagę na najnowszych dokonaniach artystów związanych z naszym regionem. Towarzyszy jej obszerny katalog. Kulminację połączoną z rozdaniem nagród zaplanowano na 16 października.
8 października na Zamku Piastowskim otwarte zostaną również wystawy indywidualne artystów z Zagłębia Miedziowego. Wyróżniono w ten sposób trzy panie: Martę Król, która od blisko 40 lat zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką użytkową; Renatę Michajłow uprawiającą malarstwo, kolaż, fotografię, rysunek i projekty przestrzenne; oraz malarkę Małgorzatę Korenkiewicz, znaną również z filmów krótkometrażowych i projektowania kostiumów.
Organizatorzy XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego doceniają rozwój cyfrowych technologii, popularność nowych mediów sztuki i powszechne ich zastosowanie do zamanifestowania własnej wrażliwości oraz kreatywności. Po raz pierwszy w historii przeglądu zdecydowano się przygotować osobną, autonomiczną ekspozycję poświęconą wyłącznie tym dziedzinom twórczości. Na ogłoszony w tym celu konkurs „Foto i Multimedia” wpłynęły 54 prace wykonane przez 19 artystów posługujących się aparatem fotograficznym lub kamerą. Zgłoszenia nadsyłali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Na pokonkursową wystawę, która za dwa tygodnie zostanie otwarta w holu Starego Ratusza w Legnicy, jury zakwalifikowało 14 twórców. Są to: Konrad Banaszkiewicz, Małgorzata Banaszkiewicz, Tomasz Borkowski, Karol Budrewicz, Magdalena Chabasińska, Dariusz J. Górski, Szymon Józefczuk, Maciej Klich, Andrzej Kluska, Monika Kozłowska, Piotr Krzyżanowski, Andrzej Maciejewski, Dariusz Mikołajewicz i Czesław Pietraszko. Czyja praca zasłużyła w oczach jury na nagrodę, a komu przypadły wyróżnienia dowiemy się na wernisażu 16 października.
XXVII Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego towarzyszy seminarium pod hasłem „Tak daleko, tak blisko. Geografia sztuki w dobie globalizacji.” (Hotel Qubus, 16 października, godz. 10). Poświęcone będzie rozważanianiom na temat roli, znaczenia i sytuacji współczesnego artysty wizualnego w aktualnej rzeczywistości społecznej, politycznej i ekonomicznej. – W szczególności interesuje nas sytuacja sztuki i artystów tworzących z dala od centrów sztuki, czyli na tzw. prowincji – dopowiadają organizatorzy. – Czy w dobie internetu, łatwości podróżowania i globalizacji geograficzna lokalizacja (artysty i galerii służących promocji sztuki) ma znaczenie dla rozpoznania i recepcji indywidualnej twórczości? Czy sztuka współczesna jest już tylko produktem globalizacji i funkcją rachunku ekonomicznego? Czy w ogóle sztuka (też: artyści) jest jeszcze współczesnemu człowiekowi potrzebna? Jak rysuje się jej przyszłość? Czy „profesja” artysty wkrótce zaniknie, a pozostaną już tylko projektanci?
Wstęp na wszystkie wydarzenia XXVII WPZM jest bezpłatny. Zapraszamy i polecamy.