Kraków, Wrocław, ale przede wszystkim Legnica będą miejscami warsztatów i spotkań podczas pierwszej Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej dla młodych aktorów i reżyserów obu krajów, która startuje w sobotę 6 lipca.
W niedzielę 7 lipca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie uczestnicy Szkoły, której przewodnim tematem jest ?Następstwo pokoleń w teatrze. Stary i nowy teatr, mistrzowie i uczniowie. Problemy i rozwiązania? będą mieli okazję do spotkania z jej patronami. Są nimi prof. Andrzej Wajda i prof. Krystyna Zachwatowicz ?Wajda.
W poniedziałek 8 lipca w legnickim teatrze rozpoczną się warsztaty dla uczestników. W pierwszym dniu poprowadzą je Rosjanie: aktorzy Paweł Lubimcew i Jewgienij Pisariew oraz teatrolog Jelena Dunajewa. Wieczorem odbędzie się pierwsza próba zdarzenia scenicznego inspirowanego filmami Andrzeja Wajdy, które z uczestnikami Szkoły poprowadzi reżyser Jacek Głomb. Publiczny pokaz tego przedstawienia, w niedzielę 14 lipca na dużej Scenie Gadzickiego, zakończy zajęcia wakacyjnych warsztatów teatralnych.
W kolejnych dniach zajęć 22 uczestników zajęć będzie miało okazję do uczestniczenia w warsztatach i spotkaniach z reżyserami: Piotrem Ratajczakiem, Piotrem Cieplakiem, Michaiłem Borisowem, Aleksandrem Nazarowem, Jarosławem Fretem, Krystyną Meissner i Krzysztofem Kopką, a także z teatrologiem Jackiem Sieradzkim i dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolfem Juzwenką. Interesująco zapowiada się czwartek 11 lipca, kiedy to uczestnicy Szkoły będą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach z lubianymi i popularnymi aktorami: Janem Peszkiem, Przemysławem Bluszczem i Mateuszem Damięckim.
Organizatorami Polsko-Rosyjskiej Szkoły Teatralnej i są: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Moskiewski Teatr Komedii, którego dyrektor, Siergiej Jefriemow, jest także dyrektorem teatralnej szkoły.
Grzegorz Żurawiński/ Teatr Modrzejewskiej