To już ostatnie dni wystawy Darii Pietryki „Rozmowy przy kotle” w Galerii Sztuki. Ekspozycja będzie czynna jeszcze do niedzieli. W ostatnim dniu, 24 września o godz. 16:30, odbędzie się spotkanie z Autorką. Przy tytułowym „kotle” (i filiżance dobrej herbaty) porozmawiamy o tematach, których dotyka wystawa – problemach kobiet i kobiecości w ogóle, o trudach, traumach i obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Rozmowę zwieńczy relaksacyjna sesja jogi w dźwiękach mis i gongów tybetańskich. Do tego „kobiecego kręgu” Galeria Sztuki zaprasza każdego (z własną matą). Wstęp wolny.
- Spotkanie przy kotle nie ma określonego tematu. Będziemy rozmawiać, opowiadać, mówić o tym co mam w duszach (i trzewiach) gra. Niekoniecznie o sztuce. Twórczość Darii Pietryki porusza tyle wątków kobiecości i świata, że chcemy o tym na spokojnie porozmawiać, bez planu na tą rozmowę – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki.
W swojej pracy Pietryka dużo uwagi poświęca haftowi. Nici obecne są też w tytułowym obrazie „Rozmowy przy kotle”, o których sama Autorka mówi: „Dyptyk Rozmowy przy kotle ma swoje korzenie w etnograficznym Magazynie Źródła w Programie Drugim Polskiego Radia, w zerkaniu do izb pełnych kobiet haftujących i podśpiewujących ludowe przyśpiewki, we wspólnym byciu – w byciu ze sobą, w zgromadzeniu czarownic nad bulgoczącym kotłem, w protestach sufrażystek walczących o prawa wyborcze i w czarnym marszu kobiet w 2016 roku, w strajkach kobiet z 2020 roku protestujących przeciw odbieraniu praw reprodukcyjnych, a potem w 2023 krzyczących ani jednej więcej!. Muszą nauczyć się siebie na nowo, przemodelować myślenie o sobie i swoim byciu w społeczeństwie. Muszą się pozszywać od wewnątrz.”
Tematem twórczości Darii Pietryki są zależności i związki między człowiekiem a dziką naturą, relacje międzyludzkie oraz rola kobiety w tkance społecznej. Na legnickiej wystawie można zobaczyć obrazy olejne, akwarele oraz instalacje. Na ekspozycji znajdują się także pracy poświęcone macierzyństwie, jak instalacja pt. „Nie ma mnie” opowiadająca o prozie i trudzie macierzyństwa. Artystka, jak stwierdza sama, „obrazuje archetypy kobiety domowej – pielęgnującej ciepło domowego ogniska, a jednocześnie w pewnym sensie uwiązanej do niego.” W więcej szczegółów dotyczących tematów, źródeł i inspiracji Pietryka wtajemniczy gości niedzielnego spotkania.
Wieńczące wystawę spotkanie będzie też okazją do nabycia prac Darii Pietryki. Kupić można zarówno oleje, jak i mniejsze akwarele.
Daria Pietryka to wrocławska malarka, architektka, projektantka wnętrz i scenografka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, School of Architecture na University College Dublin oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki. Działa na styku sztuk wizualnych i architektury. Od 2014 prowadzi swoją autorską pracownię MIEJSCA. Tworzyła scenografię w ramach współpracy z Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016, OP ENHEIM oraz BWA we Wrocławiu.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY