Biuro Literackie – wydawca wierszy Linory Goralik i Demiana Kudryavtseva – zaprasza miłośników poezji we wtorek na spotkanie z cyklu Ambasadorzy Poezji w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Rozmowę z Linorą Goralik i Demianem Kudryavtsevem poprowadzi Mieczysław Pawłów, a obecny będzie również dyrektor Instytutu Książki w Moskwie Aleksander Gavrilov.
Ambasadorami literatury rosyjskiej w Legnicy będą tym razem Linor Goralik i Demian Kudryavtsev ? wszechstronni artyści, którzy nie mieli jeszcze okazji zaprezentować się przed polską publicznością. Goralik jest poetką, powieściopisarką, autorką komiksów, eseistką, a także dziennikarką i tłumaczką oraz autorką opowiadań dla dzieci obsypaną prestiżowymi nagrodami literackimi.
Kudryavtsev łączy działalność literacką z aktywnością w mediach. Poza zbiorami poetyckimi ma w swoim dorobku powieści, które znalazły się w światowej czołówce nagród takich jak National Bestseller czy Andrei Bely Prize. Przewodniczył licznym projektom w rosyjskich mediach i Internecie, a także kierował domem wydawniczym Kommersant.
Spotkanie w Legnicy przewidziane jest na 14 stycznia i odbędzie się w Legnickiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piastowskiej 22. Początek o godzinie 18.00. Wydarzenie poprowadzi Mieczysław Pawłów znany z prezentacji cyklicznych spotkań z “Gwiazdami lat minionych” na falach Radia Legnica. Nie zabraknie też Dyrektora Instytutu Książki w Moskwie ? Aleksandra Gavrilova.
Tydzień po legnickim spotkaniu do Moskwy udadzą się polscy autorzy. Tym razem będzie to trójkowa reprezentacja w składzie: Wojciech Bonowicz, Marta Podgórnik i Bohdan Zadura. Czytania przed rosyjską publicznością przewidziane są na 21 stycznia na godzinę 19.00 i odbędą się w Muzeum Złotego Wieku. Kolejne spotkania z cyklu zaplanowano na marzec, czerwiec i październik.
Partnerem Biura Literackiego w projekcie Ambasadorzy Poezji jest Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicka Biblioteka Publiczna. Wyzwania przekładuwierszy autorów rosyjskich uczestniczących w tym przedsięwzięciu podjął się Zbigniew Dmitroca. Relacje z wydarzeń oraz szczegółowe informacje znaleźć można w osobnej zakładce projektu w serwisie Po godzinach na stronie portliteracki.pl.
Źródło: Biuro Literackie