Na zlecenie KGHM firma Budumex S.A. rozbudowuje Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. W grudniu 2021 roku nowa Kwatera Południowa Żelaznego Mostu ma być gotować do przyjęcia odpadów po flotacji.
Jak informuje Michał Wrozstek, rzecznik prasowy Budimex S.A. – malutkie żółte punkciki na powyższym zdjęciu to ciężarówki, spychacze i koparki pracujące przy tej inwestycji. Skala przedsięwzięcia jest ogromna.
Budimex wniesie zapory okalające Kwaterę Południową – zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Po zakończeniu inwestycji powstanie kwatera, mogąca docelowo pomieścić około 170 mln metrów sześciennych odpadów po flotacji. Jej zapory zewnętrzne będą miały około 6400 m długości i maksymalnie 60 m wysokości .
Budowę Żelaznego Mostu rozpoczęto w 1974 roku. Trzy lata później ruszyła jego eksploatacja. Od tej pory obiekt jest w nieustannej rozbudowie. Dla KGHM ma znaczenie strategiczne, bo bez możliwości składowania odpadów poflotacyjnych trzeba by wstrzymać wydobycie w kopalniach i pracę zakładów wzbogacania rudy.
Obecnie zbiornik zajmuje powierzchnię 1,4 tys. hektarów Żelaznym Moście. Jest największym tego rodzaju obiektem w Europie. Bez rozbudowy, Żelazny Most wypełniłby się w roku 2023.
Wedlug KGHM, przyjęta technologia rozbudowy Żelaznego Mostu gwarantuje bezpieczeństwo jego użytkowania.
FOT. BUDIMEX S.A.