schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Rewolucja w Legnickim Budżecie Obywatelskim

Przez   /   26/03/2019  /   No Comments

Wystarczą dwa podpisy, aby zgłosić projekt do Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Możliwe stało się zgłaszanie projektów o wartości przekraczającej 225 tys. zł. A jeśli ludzie tak postanowią, zamiast 11 mniejszych projektów miasto zrealizuje jeden duży. Ponadto do udziału w głosowaniu uprawniony został każdy mieszkaniec Legnicy, z maleńkimi dziećmi włącznie. Kilkulatki mogą być też liderami.

Pięć dotychczasowych edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego odbyło się na zasadach określonych w zarządzeniach prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Do szóstej potrzebna okazała jednak uchwała Rady Miejskiej. Tak zdecydował Sejm, który w ustawie z 11 stycznia 2018 roku zapisał też, że utworzenie budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu jest obowiązkowe. Dlatego Rada Miejska w Legnicy na marcowej sesji przyjęła uchwałę wprowadzającą nowe “zasady Legnickiego Budżetu Obywatelskiego jako szczególnej formy konsultacji społecznych”.

Ani prezydenta, ani radni nie zdecydowali się zwiększyć puli środków na LBO ponad narzucone przez ustawodawcę minimum (0,5 % wydatków gminy zawartych w ostatnim sprawozdaniu wykonania budżetu). Przepadł również pomysł radnego Macieja Kupaja, aby poza projektami dla 11 obszarów przeznaczyć dodatkową pulę środków na jeden większy projekt ogólnomiejski.

W przedłożonym radzie projekcie uchwały prezydent zaproponował ułatwienie procedury zgłaszania projektów. Od szóstej edycji LBO koniec z bieganiem po sąsiadach z listą. Wystarczą dwa podpisy (w tym podpis lidera – pomysłodawcy), by zgłosić projekt do konkursu.

Koniec z dominacją dorosłych. Rewolucyjne prawo do zgłaszania własnych projektów Legnica przyznała dzieciom. Nawet kilkulatek, jeśli chce i potrafi, może zgłosić swój pomysł do Legnickiego Budżetu Obywatelskiego jako lider.

Zgłoszone projekty będą musiały po staremu przejść podwójną weryfikację (pod kątem formalnym i pod kątem merytorycznym), a po uzyskaniu kwalifikacji zespołu ekspertów zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Tu kolejna nowość: miasto zdecydowało się znieść jakiekolwiek limity wiekowe. Do udziału w głosowaniu zostali dopuszczeni nie tylko 15- czy 16-latkowie, ale nawet dużo młodsze dzieci.

Każdy z głosujących będzie miał do dyspozycji 5 punktów, które będzie mógł rozdysponować dowolnie pomiędzy projekty biorące udział w LBO. Aby mieć szansę na realizację, projekt musi uzyskać co najmniej 100 głosów. Do realizacji zostaną skierowane te z największą pulą głosów.

Uwaga! Zachowano podział miasta na 11 obszarów, ale jednocześnie zezwolono zgłaszać projekty do wartości całego budżetu obywatelskiego, tj. kwoty blisko 3 mln zł. Wygląda to na niedopatrzenie urzędników, którzy pisali projekt uchwały.

- Możliwe zatem, że po kolejnej edycji będzie jeden zwycięski projekt – przewiduje radny Maciej Kupaj. – Zapowiada się ostra rywalizacja tym bardziej, że przy równej ilości głosów wybiera się ten „zwiększą kwotą” (tak jest w uchwale). Choć deklaratywnie miało być podobnie jak zawsze, czyli 11 projektów z równą kwotą, przez błąd będzie wyjątkowo.

Z treścią uchwały można się zapoznać TUTAJ.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2115 dni temu dnia 26/03/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 26, 2019 @ 12:05 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

438-270876

Włamywacze wpadli podczas kontroli drogowej

Read More →