Legniccy aktorzy: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch, Paweł Palcat i Robert Gulaczyk w przeszłości współtworzyli wrocławski teatr offowy pod nazwą Zakład Krawiecki. Dzięki wsparciu wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki postanowili reaktywować zespół, by wystawić spektakl „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła”. Premiera 19 grudnia na Scenie Gadzickiego.
Teatr Zakład Krawiecki stworzony został na początku wieku przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Młodzi artyści wystawili wówczas m.in. “Dolne partie”, “Śpiewnik wrocławski”, “Fejs BÓG”, “SPOT!”, ale także „Niezidentyfikowane szczątki ludzie i prawdziwa natura miłości”, “Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu” i „Cud-nie”. W 2009 roku, wraz z przeniesieniem się do Warszawy twórców tej inicjatywy Magdaleny Engelmajer i Szymona Turkiewicza (stworzyli Teatr ME/ST), Zakład Krawiecki zaprzestał działalności, tym bardziej, że już w 2005 roku czwórka jego aktorów: Magda Skiba, Zuza Motorniuk, Rafał Cieluch i Paweł Palcat dołączyła do zespołu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (kilka lat później, via Teatr Lubuski, dołączył do nich także Robert Gulaczyk).
Cała piątka postanowiła reaktywować Teatr Zakład Krawiecki. Tym razem w Legnicy. Wsparła ich Katarzyna Knychalska, konsultantka programowa legnickiego teatru ale też prezeska wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki, redaktorka naczelna kwartalnika NietakT oraz portalu teatralny.pl. – Razem robimy spektakl o chorobach psychicznych. Razem, czyli robi to Zakład Krawiecki we współpracy z Fundacją – mówi. Na produkcję i objazd ze spektaklem o depresji Fundacja Teatr Nie-Taki otrzymała grant (64 tys. zł) Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura Dostępna”. Całość wspiera także macierzysta scena pięciorga aktorów.
Spektakl „Psujesz trochę humor wszystkim dookoła” ma podłoże dokumentalne i jest próbą pochylenia się nad problemem zaburzeń psychicznych i systemem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Scenariusz i elementy scenografii powstały na podstawie licznych, wielogodzinnych rozmów i warsztatów przeprowadzanych przez aktorów TZK z pacjentami, pracownikami oraz lekarzami psychiatrycznych oddziałów szpitali w Bolesławcu, Złotoryi, Legnicy oraz Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.
- Zebrany materiał pozwolił nam holistycznie przyjrzeć się problemom osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Poza aspektem społecznym ważna jest dla nas także wartość artystyczna, dlatego przygotowaliśmy przedstawienie, które łącząc w sobie elementy absurdu, teatralnego skrótu i prywatnego potraktowania problemu przez aktorów pozwala w odważny sposób zmierzyć się tematem – objaśnia Katarzyna Knychalska.
Przedstawienie, w którym wystąpią wszyscy legniccy członkowie reaktywowanej grupy, obejrzymy w grudniu na Scenie Gadzickiego czterokrotnie. Premiera 19 grudnia o godz. 14.00. Kolejne przedstawienia 20 grudnia o godz. 14.00 oraz o 19.00, a także 21 grudnia o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki wydaje kasa biletowa legnickiego teatru.
Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna
FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY